fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

Rolnicy wstrzymują protest pod prokuraturą w Szczecinie

Gospodarze demonstrujący od poniedziałku pod szczecińską prokuraturą zawiesili swój protest w związku z poręczeniami złożonymi przez szefa Solidarności Piotra Dudę oraz ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Zaznaczyli, że nie chcą, aby sprzeciw ten był odbierany jako próba wywierania nacisku na wymiar sprawiedliwości.

Protestujący domagali się uwolnienia 5 rolników aresztowanych pod zarzutem zmowy przetargowej przy zakupie ziemi od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Edward Kosmal podkreśla, że zawieszenie protestu poprzedziły rozmowy z prokuratorem.

Próbowaliśmy wyjaśnić jakie były procedery obrotu ziemią, bo ta sprawa dla pana prokuratora nie jest znana. Pan prokurator twierdził, że prowadzący prokurator zapoznaje się z poręczeniem pana ministra. Wytłumaczył nam też, że jeżeli przychyli się do poręczenia i ustaną skutki powodu zatrzymania, w tym wypadku matactwa, podejmie stosowną decyzję. Stwierdziliśmy, że jeżeli nasze ciągniki stoją pod prokuraturą i media ogłosiły, że rolnicy chcą wywrzeć nacisk na prokuratora – żeby uniknąć, że my chcemy wpłynąć na niezależną prokuraturę – podjęliśmy decyzję o zawieszeniu protestu – mówi Edward Kosmal.

Wczoraj prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski poinformował o zawieszeniu szefa oddziału agencji w Szczecinie i jego dwóch zastępców oraz kierownica filii agencji w Koszalinie.

Minister rolnictwa wskazał, że jest to spowodowane zbyt dużą ilością problemów jaka istnieje w woj. zachodniopomorskim na linii rolnicy – agencja i obrót ziemi.

 

RIRM

drukuj