fot. flickr.com

Rolnicy otrzymują zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich

Ponad 1 mln 250 tys. rolników otrzymało już 70 proc. zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Do 17-ego listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała na ten cel ponad 8 mld zł – poinformowała wiceprezes Beata Orzołek w programie „Wieś to też Polska” na antenie Telewizji Trwam.

Wiceszefowa ARiMR zwróciła uwagę, że w pierwszej kolejności wsparcie otrzymali rolnicy z powiatów dotkniętych klęskami.

– Dodam, że tych powiatów w skali kraju było 61, zaś gmin 177. Gminy te położone były na terenie pięciu województw – (…) dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, jak również łódzkiego. Zaliczki w następnej turze były wypłacane dla rolników z terenów, gdzie występuje afrykański pomór świń, czyli z województw: podlaskiego, lubelskiego oraz mazowieckiego. Na dzień 17-ego listopada Departament Płatności Bezpośrednich naliczył już zaliczki dla ponad 1 mln 250 tys. beneficjentów, co stanowi ponad 93 proc. wszystkich ubiegających się beneficjentów o płatność – powiedziała wiceszefowa ARiMR Beata Orzołek.

Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada. Szacuje się, że z tego tytułu na konta rolników trafi ok. 10 mld zł. Pozostała część pieniędzy będzie wypłacana rolnikom sukcesywnie od 1 grudnia.

Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 miliarda.

RIRM

drukuj