fot. flickr.com

Program ,,Rodzina 500+” wpłynie na wzrost dochodów rodzin

Program ,,Rodzina 500+”przyczyni się do zwiększenia dochodów rodzin. ,,Dziennik Gazeta Prawna” szacuje, że dzięki rządowemu programowi miesięczny dochód rodzin z dwójką dzieci wzrośnie na osobę o ponad 7 proc. Natomiast rodzin z trójką i większą liczbą dzieci o 18 proc.

Z wyliczeń dziennika wynika, że pieniądze z programu ,,Rodzina 500+” poprawią sytuację materialną blisko 2,5 mln rodzin posiadających co najmniej dwójkę dzieci. Poprawi się sytuacja szczególnie domostw z najbiedniejszych regionów kraju m.in. z województwa podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców podkreśla, że program ,,Rodzina 500+” jest wyrównaniem niesprawiedliwości, która miała miejsce dotychczas.

Rzeczywiście ta pomoc z ,,Programu 500+” najbardziej będzie zmieniała sytuację tych najuboższych rodzin. Mamy nadzieję, że wreszcie skończy się ten hańbiący Polskę problem odbierania dzieci z powodu biedy. Kiedy spojrzymy na te wszystkie kraje wokół nas – na zachodzie i na wschodzie, bogatsze i biedniejsze od nas – to  tam pomoc dla rodziny jednak w takim większym wymiarze wymiernym jest udzielana. To, że Polska będzie miała taki program, to nie jest jakiś ewenement. W wielu krajach taki program już funkcjonuje. Wszelka taka krytyka, że rozdawnictwo pieniędzy jest jakąś fanaberią, jest zupełnie nietrafiona. Bardzo dobrze, że będzie ta pomoc. Oczywiście wszyscy liczą na to, że pomoże to w problemach demograficznych, ale przede wszystkim pomoże to codziennej sytuacji rodzin. Im uboższe są te rodziny, tym większe będzie to miało znaczenie –   wskazuje Tomasz Elbanowski.

Rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko, bez względu na dochody.        W przypadku rodzin z jednym dzieckiem, trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe – 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wniosek będzie trzeba składać raz w roku, w miejscu zamieszkania.

Program ,,Rodzina 500+” jest programem przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

RIRM

drukuj