fot. twitter.com/OrdoIuris

Instytut Ordo Iuris przygotował kompendium dot. Karty Praw Rodzin. Dr T. Zych: To zestaw konkretnych rozwiązań, które sprawdziły się już w wielu miejscach w Polsce i zagranicą

Samorządowcy mogą skorzystać ze specjalnego kompendium dotyczącego Karty Praw Rodzin. Publikację przygotował Instytut Ordo Iuris. To zestaw konkretnych rozwiązań, które sprawdziły się już w wielu miejscach w Polsce i zagranicą – podkreślił z rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.

Rodzina, małżeństwo i rodzicielstwo znajdują się pod szczególną opieką władz publicznych. Samorządowa Karta Praw Rodzin to jedna z form realizacji tej konstytucyjnej zasady.

W kompendium przygotowanym przez ekspertów, władze lokalne znajdą informacje, w jaki sposób zagwarantować ochronę tych podstawowych praw.

– To jest zestaw konkretnych rozwiązań, które sprawdziły się już w wielu miejscach w Polsce i zagranicą. Pokazują, w jaki sposób prowadzić szkoły tak, żeby rola rodziców w tej szkole była możliwie silna, żeby współtworzyli oni społeczność szkolną i skutecznie – wraz z nauczycielami – działali na rzecz dobra dziecka, chroniąc je także przed tymi treściami, które potencjalnie nie mieszczą się w programie edukacji, a mogłyby być dla dziecka szkodliwe – wskazał dr Tymoteusz Zych.

W kompendium zawarto także szereg rozwiązań pokazujących, w jaki sposób prowadzić politykę społeczną samorządu – zwrócił uwagę wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.

– Chociażby takich, jak bon wychowawczy, który pozwala na wsparcie opieki nad dzieckiem nie tylko wówczas, kiedy jest ona realizowana w żłobku, ale także wówczas, kiedy jest realizowana w innych formach, w tym w rodzinie. Taki bon świetnie się sprawdził chociażby w Nysie, ale sprawdza się także w wielu innych miejscach, w wielu innych samorządach na terenie całej Europy – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Kompendium zawiera też informacje dotyczące m.in. pracy ośrodków pomocy społecznej.

– I wytyczne, które pokazują, w jaki sposób prowadzić prace z rodziną czy wspierać rodzinę i jednocześnie w nieuzasadniony sposób, nie ingerując w jej życie, bo znaczenie tej granicy jest bardzo ważne i wsparcie rodziny nie powinno oznaczać bezzasadnej ingerencji w jej funkcjonowanie – akcentował dr Tymoteusz Zych.

Kompendium dedykowane jest wszystkim samorządom, którym zależy na ochronie rodziny – powiedział wiceprezes Instytutu Ordo Iuris.

– Cały program w pierwszym rzędzie jest adresowany do tych blisko 40 samorządów na terenie całej Polski, w tym jednego samorządu wojewódzkiego (chodzi o województwo łódzkie), które przyjęły Samorządową Kartę Praw Rodzin, ale także do wszystkich innych, które po prostu chcą podjąć skuteczne działania na rzecz rodziny – podkreślił.

Publikacja jest podzielona na trzy części dedykowane: samorządowcom, pracownikom socjalnym i liderom lokalnych społeczności.

Ze strony Instytutu Ordo Iuris [tutaj] można pobrać zarówno treść kompendium, jak i Samorządowej Karty Praw Rodzin.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl