Nowy projekt ustawy o PIT to strzał w rodziny wielodzietne

Posłowie PiS zaapelowali do rządu, by wycofał się z forsowania projektu noweli ustawy o PIT. Ich zdaniem rozwiązania w nim zawarte, wbrew deklaracjom autorów, wcale nie przyczynią się do poprawy sytuacji rodzin wielodzietnych. Projekt wyciągnie z kieszeni podatników blisko 600 mln. zł – apelują posłowie PiS.

Projekt zakłada m.in. zmiany dotyczące ulgi prorodzinnej, kosztów uzyskania przychodów, a także likwidację ulgi internetowej.

Podczas konferencji w Sejmie założenia projektu skrytykowali wiceszefowa PiS Beata Szydło i poseł Przemysław Wipler. „Po tych zmianach szacujemy, że nowe podatki, podwyżki danin publicznych, składki rentowej przez koalicję PO-PSL w 2012 roku to kwota 16 miliardów 570 mln zł. Tyle z polskich kieszeni wyciągnie rząd. Dlatego będziemy wnioskować o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu” – zadeklarował Wipler.


Pobierz Pobierz

Ponadto poseł Beata Szydło argumentowała, że „nie może być tak, że zabierając pieniądze jednym rodzinom, będzie dodawało się drugim. Rodziny wielodzietne, które powinny otrzymywać większe wsparcie niż do tej pory, wcale na rządowych rozwiązaniach nie skorzystają. Dlatego apelujemy do Donalda Tuska, żeby wycofał ten zły projekt i zaczął realizować politykę prorodzinną, obejmującą wszystkie polskie rodziny” – dodała Szydło.


Pobierz Pobierz

Co więcej, Wipler powiedział, że z danych GUS wynika, iż wraz z posiadaniem trzeciego dziecka, radykalnie spada dochód rodzin. Zatem rodziny takie nie mają od czego odliczać ulgi na trzecie dziecko.


Pobierz Pobierz

Wipler zwrócił też uwagę, że w rankingach dzietności Polska jest na 209. miejscu na świecie.

Według projektowanych przez rząd zmian rodziny z jednym dzieckiem, których roczny dochód przekroczy 112 tys. zł, stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Odliczenie na trzecie dziecko ma wzrosnąć o 50 proc., a na czwarte i następne o 100 proc.

drukuj