„Żyjemy w świecie medialnej karykatury i do tego doprowadził rząd Tuska.”

Wywiad z poseł Jadwigą Wiśniewską, rozmawia O. Grzegorz Moj CSsR 

Czy usłyszymy coś nowego? Bo wygląda na to, że nieustannie trwa bój o telewizję Trwam, ale tak naprawdę o dostęp do informacji przyszłych telewidzów naziemnej telewizji cyfrowej. 
My nie ustąpimy w domaganiu się miejsca na multipleksie dla telewizji Trwam. I mimo tego, że przedstawiciele Krajowej Rady kłamią, kręcą, mataczą, będziemy chodzić na Komisje i będziemy żądać prawdy. Grzech ciężki został popełniony w momencie kiedy podejmowano decyzje o przydzieleniu miejsca na multipleksie. Bo kto z nas wiedział, że to rzadkie dobro. Że tylko wybrane stacje telewizyjne dostaną to miejsce. Kto z nas wiedział? Ja rozmawiałam z dyrektor Fundacji Lux Veritatis i ona podziela tą opinię.
Dzisiaj widzimy telewizje, które dostały miejsce na multipleksie. To telewizje prorządowe, które mają klaskać nad każdą decyzją pro-Tuskową. Więc nie wpuszczono na ten wolny, bezpłatny multipleks Tv Trwam, którą kochają tysiące milionów osób. Dzisiaj spodziewam się, że przewodniczący Dworak będzie szedł, dalej w zaparte.
Faktem jest, że zostały przydzielone koncesje naruszając prawo. Faktem jest, że zrobili to w sposób nieuprawniony narażający Skarb Państwa na milionowe straty. Rozłożyli na raty zapłatę za miejsce na tzw. multipleksie swoim preferowanym stacjom telewizyjnym.
Ja jestem głęboko oburzona, bo dziś w Polsce zamyka się szkoły, dziś w Polsce ludzie umierają w kolejkach czekając na leczenie onkologiczne. Zamyka się pocztę, ośrodki zdrowia, posterunki policji mówiąc, że rząd robi to z powodu braku pieniędzy w budżecie. A tutaj lekką ręką Jan Dworak i jego spółka rozłożyli na 10 lat opłaty tym firmom o których gwarancji i bezpieczeństwie finansowym mówiła KRRiT podważając kondycję Tv Trwam. Kilkakrotnie Krajowa Rada sugerował, że Lux Veritatis nie zapewniła tej gwarancji, że nie będzie w stanie zapłacić a te firmy zapewniały. To jest wielki skandal i wielkie nadużycie. Dobrze, że Najwyższa Izba Kontroli w sprawozdaniu z wykonania budżetu za rok 2011 to wykazała. Racje są po naszej stronie. My nie możemy nawet o krok się cofnąć. Mimo tej pychy, mimo tego uśmiechu szyderstwa, który towarzyszy przedstawicielom KRRiT. Nie spoczniemy. Uważamy, że trzeba bronić wolności mediów, pluralizmu w mediach i mimo szyderstw mimo obśmiewania nas, będziemy walczyć do końca.
Ja myślę, że za chwilę przekroczymy 2.5 mln. podpisów pod obroną Telewizji Trwam bo już niewiele brakuje. Ciągle w Polsce ludzie upominają się, żeby w Polsce były wolne media. Mają szacunek i sympatie dla Telewizji Trwam.
Jakże kulawa ta nasza polska demokracja skoro odbiera się prawo bezpłatnego odbierania Telewizji Trwam. Zwracam uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną rzecz. Dlaczego KRRiT wcześniej nie powiadomiła ludzi o tym, że będą mogli w bezpłatnym pakiecie oglądać telewizje, które wcześniej musiały mieć dekodery? Ludzie podpisali umowy na dwa lata. To jest wielkie oszustwo. Uważamy, że już w tej chwili rząd i KRRiT po prostu działaj bezwstydnie. Gdyby byli ludźmi honoru, uderzyliby się w piersi i powiedzieliby: popełniliśmy błąd, nie przewidzieliśmy, że tyle milionów ludzi będzie żądać oglądania Telewizji Trwam. To obnażenie i to pokazanie, że nie są w stanie te firmy typu Stavka zapłacić za to miejsce na multipleksie jest doskonałym asumptem do tego, żeby zweryfikować wcześniej podjęte decyzje.

Pani poseł powiedziała o tym, że obywatele mają prawo do przejrzystego prawa. My tutaj oglądając czy słuchając Komisji Środków Przekazu, Komisji Innowacyjności Nowej Technologii. Dostrzegamy, że tutaj to prawo, że ta jasność prawa i dostęp do informacji trochę kuleje. Pytanie też o raty w Sejmie. Ma być ustanowione prawo co do opłat koncesyjnych co do tego, że podzieliliśmy na jakieś raty opłaty koncesyjne i wszystko możliwe, że ktoś ich nie będzie musiał płacić. Z tego co słyszymy był jeden projekt teraz jest senacki, nie wiem ile to będzie trwało. I czy zdąży Parlament, zdąży prezydent podpisać tą zmianę do 3 sierpnia. Kiedy to obowiązujące prawo kończy swoją ważność ?

Właśnie w kontekście tej wypowiedzi należy postawić pytanie. Czy mając świadomość tego faktu prawnego KRRiT celowo umorzyła raty spółkom, które dostały miejsce na multipleksie? To jest jeden wielki bonus i prezent dla tych firm. Dzisiaj stawiam tezę, że tak. Celowo rozłożono na raty wiec te firmy zapłaciły szczątkowe grosze za miejsce na multipleksie. Przecież taką wiedzę KRRiT musiała mieć, że działanie tej ustawy się już kończy a nowej jeszcze nie ma.

Kto powinien być strażnikiem prawa, które obowiązuje? 
Rząd któremu w mętnej wodzie mu się najlepiej łowi. Wszyscy widzimy, że dzisiaj w spółkach Skarbu Państwa rządzą kolesie albo z PO albo PSL. Jestem zdumiona, że koncesje daje się swoim. Którzy pokażą ten świat nie takim jakim on jest. Bo przecież te prorządowe media nie mają nic wspólnego z mediami pojmowanymi w sposób zasadniczy czyli takimi, które pokazują prawdę obiektywną, którą nie interpretują. Media, które przedstawiają mu materiał informacyjny jednocześnie wierząc w inteligencje widza, że on sobie wyciągnie wnioski. Dzisiaj prorządowe media wkładają do głowy jak ma patrzeć na ten świat. Żyjemy w świecie medialnej karykatury i do tego doprowadził rząd Tuska. Ja jestem przekonana, że rząd mógłby się uczyć propagandy od Donalda Tuska, który go przerósł. Ludzie w prorządowych mediach nie widzą prawdziwego obrazu dlatego, że pokazuje się to co Donald Tusk chce. Więc boiska, stadiony, grillowanie, uśmiechy. Biedy się nie pokazuje, głodnych dzieci w Polsce się nie pokazuje. W Polsce ja podaje Eurostat co piąte dziecko żyje w nędzy. Od 8 lat rząd nie podniósł zasiłków uprawniających do pomocy w związku z czym tysiące dzieci wypadło z zasiłku pomocy socjalnej. Jesteśmy takim krajem. Jesteśmy rekordzistami jeżeli chodzi o umowy śmieciowe. Czy w prorządowych mediach tego rodzaju media są przedstawiane? nie. Możemy liczyć tylko na Telewizje Trwam i Radio Maryja, które obiektywnie pokazuje świat takim jakim on jest. Ten atak na Radio Maryja i Telewizje Trwam na ludzi popierających, ośmieszanie nas, mówienie, że jesteśmy jakimś moherem mnie to nie przeszkadza bo to najlepsze towarzystwo w jakim mogłam się znaleźć.

Dziękuję za Rozmowę

drukuj