Wypowiedź O. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja i Tv Trwam, podczas Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Proszę Państwa, 

Pan poseł był uprzejmy powiedzieć jaki los będzie czekał Telewizję Trwam. To jest oczywiste. Skończenie – bo nasi słuchacze, nasi odbiorcy są w różnych miejscach. To są często ludzie bardzo biedni. Wiemy, że odbiorniki satelitarne są drogie a z kolei nie wszędzie można je umieścić. To tylko będzie na satelicie bo kablówka też zniknie, jeśli telewizja przyjdzie na nadawanie cyfrowe.

Kto będzie dawał 100 złotych czy więcej na opłaty kablowe, przynajmniej z tych ludzi naszych po to, żeby mieć tą telewizję jeżeli byłyby inne możliwości. Jeżeli można jeszcze tutaj to właśnie odnośnie cyfryzacji. My jesteśmy też bardzo zatroskani o cyfryzację w Polsce. I może pamiętacie Państwo na początku lat ’90, radio było na niskich częstotliwościach, ten sowiecki system obowiązywał u nas. Myśmy dostali wtedy od ministra stację na wysokie częstotliwości. I pamiętam jaki powstał ruch w Polsce, żeby przestroić sobie odbiorniki, żeby kupić sobie odbiorniki na wysokie częstotliwości. To był wielki wkład ludzi, milionów ludzi w przestawienie się na wysokie częstotliwości. Zaoszczędzone zostały duże pieniądze na reklamę na przeróżne sprawy informacyjne. Teraz też jesteśmy zainteresowani cyfryzacją. Nic tylko dać Tv Trwam i bardzo szybko pójdzie cyfryzacja. Nie będzie trzeba wyrzucać następnych milionów.

Jeżeli już jestem to zapytam: Proszę Państwa jaka przyszłość, jak żyć? Jak żyć w kraju w którym jest koalicja władzy, kręgów biznesowych i odpowiedzialnych za media?

To jest zbliżanie się do czasu z przed roku ’80. Myśmy już to przeżyli, przerobili i to jest likwidacja demokracji. Prawie dwa i pół miliona podpisów, protestów. W tym tygodniu dojdziemy do stu manifestacji. Sto pięćdziesiąt dwie Rady miast i powiatów protestują i nic. Cóż nam pozostaje? Mówię w imieniu słuchaczy Radia Maryja czy telewidzów. Zapamiętać wszystkich, którzy tą krzywdę robią. Zapamiętać. Mieć dobrą pamięć. I zmieniać sytuację z informacją a z drugiej strony modlić się o przemianę w naszej Ojczyźnie. Bo to do niczego dobrego nie prowadzi, jeżeli nie ma dialogu. Jeżeli nie ma dialogu to jest dyktat i to jest dramat. Wiem, że Pan Minister Krzysztof Luft miał wczoraj imieniny, a dzisiaj ma pani poseł Anna Sobecka. Życzę jak najlepiej i życzę żebyśmy się wszyscy dogadali. Dla dobra ojczyzny. Dla dobra wszystkich ludzi.

drukuj