TV Trwam wykonuje dobrą pracę

Wypowiedź ks. abp. Józefa Michalika, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski po 359. Zebraniu Plenarnym KEP.

Sprawa jest świeża, ale byłoby rzeczą niewystarczającą, nawet niepoważną, gdyby dotyczyła tylko multipleksu. Na te sprawy patrzymy zwykle z perspektywy nieco dalszej, biorąc pod uwagę bardzo różne okoliczności. Jeśli wydelegowaliśmy  biskupa z konferencji, to także dlatego, żeby kontakt mógł być permanentny, bezpośredni, a  związek bardziej stabilny.

Audio MP3
Pobierz

W statutach jest możliwość wejścia do rady programowej, której na razie nie powołano, a także do innych gremiów.  Do tej pory biskupi nie mieli zastrzeżeń co do treści przekazywanych przez TV Trwam. Wydaje się jednak, że było dobrze, żeby związek ten – na ile to możliwe – był bardziej sformalizowany.

Wiemy dobrze, że TV Trwam jest jednostką powołaną przez Fundację Lux Veritatis. Główną siłą są jej założyciele. Ma ona związek z Zakonem Redemptorystów, czyli pewna linia kościelna jest zachowana. Nie jest to jednak bezpośredni formalny związek. Bobrze więc, że taki delegat będzie.

Mamy pozytywne doświadczenia z Radiem Maryja pod tym względem, że ks. abp Głódź był przewodniczącym Zespołu Troski do Spraw Radia Maryja. Mamy więc nadzieję, że poradzi sobie także i w tej sprawie. Telewizja Trwam nadaje  sprawozdania z podroży Ojca św., programy  informacyjne, transmisje z nabożeństw. Jest wszystko w porządku,  ale mogą być różne sytuacje, dlatego dobrze, że będzie taki delegat.

My się nie odżegnujemy od TV Trwam, ale nie możemy ich adoptować, w sensie takim, że to jest Telewizja Konferencji Episkopatu, bo nie jest. To jest ich i zasługa, i praca, i chwała, że zdołali w dzisiejszych czasach stworzyć takie dzieło, jakim jest TV Trwam, więc nie chcemy ich pozbawiać  tej zasługi.

Powiedzmy szczerze, że Kościołowi hierarchicznemu, biskupom i w ogóle Kościołowi w Polsce byłoby bardzo trudno stworzyć  taką rzeczywistość.  Nie udało się nam stworzyć takiej rzeczywistości, jaką jest TV Trwam. Dlatego byłoby rzeczą wielce nieroztropną, odżegnywać się od tego, zwłaszcza kiedy widzimy, że wykonuje dobrą pracę.

Wypowiedź ks. abp. Józefa Michalika, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski po 359. Zebraniu Plenarnym KEP.

KEP

drukuj