(fot. PAP)

KEP zależy na TV Trwam

Konferencji Episkopatu Polski zależy na istnieniu TV Trwam i na jej misji w procesie nowej ewangelizacji – stwierdził ks. abp Sławoj Leszek Głódź w wywiadzie dla Radia Maryja.

Metropolita gdański został wybrany na delegata KEP do spraw TV Trwam. Wyboru dokonali księża biskupi podczas zakończonych wczoraj obrad Episkopatu Polski.

„To zaufanie księży biskupów; w tym wyraża się także podziękowanie i uznanie za prace w Zespole Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja jako przewodniczącego” – stwierdził ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Wszyscy wiedzą , że niezależnie od sarkazmu czy krytyk pod adresem zespołu troski o Radia Maryja, ono spełniło swoje zadanie. I dalej spełnia, poprzez radę programową która działa. Zespół istnieje i będzie działał. Mianowanie delegata do spraw telewizji Trwam świadczy o tym , że konferencji bardzo zależy na istnieniu tej telewizji i na jej misji w procesie nowej ewangelizacji – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź dodał, że pierwszym działaniem będzie odpowiedź na list przewodniczącego KKRiT, jaki otrzymał Episkopat Polski.

Ks. abp Józef Michalik przewodniczący KEP stwierdził, ze księża biskupi widzą pozytywną wartość TV Trwam, a także podtrzymują poparcie dla starań stacji o miejsce na multipleksie.

– Nadają, jak wiemy, sprawozdania z podroży Ojca Świętego, programy  informacyjne, transmisje z nabożeństw. Na razie jest wszystko w porządku,  ale mogą być różne sytuacje, dlatego dobrze, że będzie taki delegat. My się nie odżegnujemy od TV Trwam, ale nie możemy ich adoptować, w sensie takim, że to jest nasza Konferencja Episkopatu – Telewizja, bo nie jest. To jest ich  zasługa, praca i chwała, że oni zdołali w dzisiejszych czasach stworzyć takie dzieło – powiedział ks. abp Józef Michalik.

Pozytywna i potrzebna nominacja – tak do wyboru ks. abp Sławoja Leszka Głódzia na delegata KEP do spraw TV Trwam odniósł się ks. bp Ignacy Dec. Pasterz diecezji świdnickiej powiedział, że wskazuje to na zacieśnienie współpracy TV Trwam z Episkopatem.

Ks. bp dodał, że właścicielem katolickiej stacji jest Fundacja Lux Veritatis, ale pełniąc misję ewangelizacyjną Episkopat nie może odciąć się od tej stacji.

– Kościół jest wdzięczny fundacji i Zakonowi Redemptorystów, że potrafili takie dzieło ogólnopolskie stworzyć i od tego się nie odcina. Dlatego proponuje bliższą współpracę. Uważam to za coś pozytywnego, a wybór ks. abpa Głódzia jest właściwy bo on wiele lat był w Zespole Troski o Radio Maryja, a teraz jego kadencja wygasła – powiedział ks. bp Ignacy Dec.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz wykładowca WSKSiM w Toruniu powiedział, że wokół Radia Maryja i TV Trwam przez lata narastało wiele nieporozumień, które miały na celu uczynienie sztucznych barier.

Powołanie ks. abp na delegata KEP do spraw TV Trwam jest pewnego rodzaju łącznikiem.

– Jest to funkcja wyrażająca jedność i budowanie pomostów. W moim odczuciu tak to należy odczytywać. To nie jest kwestia idąca w stronę kontroli, czy wyrażania niepewności, niejasności w relacjach Episkopatu z mediami katolickimi. To jest funkcja ochronna, która jest ważna zwłaszcza teraz, kiedy doświadczamy ataku na Radio Maryja, a przede wszystkim na TV Trwam. Wiąże się to z ewidentną dyskryminacją wyrażaną poprzez KRRiT – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Przypominamy, że trwa akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT ws. dyskryminacji TV TRWAM. W Biurze Radia Maryja policzono 2 mln 377 tys. 265 kopii podpisów.

Planowane są także kolejne manifestacje. Najbliższe odbędą się w niedzielę w Cieszynie i Sosnowcu.

Wypowiedź ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź ks. abp. Józefa Michalika:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź ks. bp. Ignacego Deca:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź ks. prof. Pawła Bortkiewicza:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj