Poseł Kruk: UKE powinna wesprzeć TV Trwam

Porozumienie pomiędzy TVP, a nadawcą TV Trwam będzie potrzebowało wsparcia organów państwa, takich jak UKE – powiedziała poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT.

W piątek, TVP w specjalnym oświadczeniu zadeklarowała, że 15 lutego 2014 r zwolni miejsce na MUX-1, przyznane TV Trwam. W ramach porozumienia Fundacja Lux Veritatis (nadawca TV Trwam), zobowiązała się do przejęcia od TVP obowiązku zapłaty należności wobec spółki Emitel, z tytułu świadczonej usługi rozpowszechniania programu telewizyjnego.

Dobrze, że doszło do zawarcia takiego porozumienia – przyznała poseł Elżbieta Kruk. Teraz potrzebna będzie zmiana decyzji rezerwacyjnej na MUX-1 dla TVP do 27 kwietnia 2014 r. Taką decyzję niezgodnie z ustawą wydał Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Ciekawa jestem jak zareagują inne organy. Przykre dla nas wszystkich było to, że przez te dwa lata walki o przysługujące nam katolikom w Polsce prawa, organy państwa nie reagowały, nie odpowiadały na zapotrzebowanie społeczne. Miejmy nadzieję, że to porozumienie zostanie przyjęte ze zrozumieniem i ze wsparciem przez właściwe organy, a przede wszystkim przez Urząd Komunikacji Elektronicznej – powiedziała poseł Elżbieta Kruk.

Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis poinformowała, że 18 grudnia TVP przekazała do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oświadczenie, w którym wyraziła zgodę na zmianę swojej rezerwacji na MUX-1. Od 15 lutego ma być ono należne TV Trwam.

Oczywiście czekamy jeszcze na rezerwację częstotliwości od prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Rozumiem jednak, że jeśli Telewizja Polska taką gotowość wyraziła i takie oświadczenie złożyła, to UKE nie powinien przeciwdziałać temu, żeby tak się nie stało – powiedziała Lidia Kochanowicz.

Dotychczasowe doświadczenia nakazują ostrożność. Poseł Elżbieta Kruk podkreśliła, że w przypadku dostępności TV Trwam na multipleksie, dalszy bieg zdarzeń pozostaje szczególnie niepewny.

TV Trwam powinna była dostać koncesję w pierwszym postępowaniu na nadawanie z pierwszego multipleksu. Kiedy się tak stało, bo przecież uzyskała koncesję w sierpniu tego roku, już od września, może od października, moglibyśmy mieć tę propozycję dla siebie, nie wspominając o tym, że za możliwość nadawania Fundacja Lux Veritatis zapłaciła blisko 1,3 mln zł. Jestem przekonana, że nic by się tutaj nie stało, gdyby nie presja społeczna i wszystkie zdarzenia z nią związane. Gdyby nie szeroki ruch społeczny i wszystkie aktywności, podejmowane w ramach walki o TV Trwam, niestety nie otrzymalibyśmy czegoś, co nam się w naszym państwie, słusznie należy – dodała była przewodnicząca KRRiT.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl