II Małopolski Marsz dla TV Trwam

Ulicami Krakowa przeszedł II Małopolski Marsz w obronie TV Trwam. Przybyli na niego licznie: krakowianie, górale, ślązacy, przedstawiciele rożnych grup zawodowych: górników, hutników i wiele osób, które publicznie zamanifestowały swoje poparcie dla katolickiej stacji.

Marsz rozpoczął się uroczystą Eucharystią w Klasztorze oo. Paulinów na Skałce. Mszy św. przewodniczył o. Piotr Chyła CSsR, wikariusz prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Homilię wygłosił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Ojciec Tadeusz Rydzyk przypomniał, że TV Trwam nie otrzymała miejsca na multipleksie pomimo spełnienia wszystkich warunków i licznych głosów poparcia.

– Mimo, że Radio Maryja i TV Trwam – jak powiedziała znana publicystka, pani Ewa Polak-Pałkiewicz – są darem szczególnie ludzi biednych materialnie, ale bogatych umysłami i sercami, darem dla odnowy moralnej i duchowej Rzeczpospolitej. Pewnie im nie zależy na tej odnowie. Mimo, że TV Trwam ma profesjonalistów, nowoczesny sprzęt i studia, samochody transmisyjne, nowoczesną technikę i ambitny wartościowy program, mimo iż Fundacja Lux Veritatis otrzymała certyfikat najwyższej wiarygodności finansowej od firmy Dun and Bradstreet Poland, która od 170 lat dostarcza usługi i niezbędną wiedzę do podejmowania pewnych i bezpiecznych decyzji finansowych w świecie, a w Polsce od 1992 roku. Mimo wielu listów, wypowiedzi, stanowisk, w tym: przewodniczącego KEP, księży kardynałów, pasterzy Kościoła, Rady Stałej Episkopatu, poszczególnych diecezji, metropolii, arcybiskupów odpowiedzialnych za media katolickie, za TV Trwam, mimo stanowiska całej Konferencji Episkopatu Polski, mimo wypowiedzi gremiów naukowców, parlamentarzystów (…), stanowisk kilkuset Rad Miast, gmin, samorządów, organizacji świeckich i kościelnych z Polski i Polonii, wierzących i niewierzących, stanowiska Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych. Mimo już 170 marszów-protestów, w sumie z milionami uczestników. Mimo 2 i pół miliona protestów na piśmie do KRRiT – ludzi, którzy nie bali się podpisać, a wielu się boi. Pomimo 23 komisji parlamentarnych w tej sprawie, wysłuchania w PE nie otrzymaliśmy dotąd miejsca na multipleksie – przypomniał o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.           

Ojciec Tadeusz Rydzyk pytał, czy w tych okolicznościach możemy dziś mówić o wolności i braku walki z chrześcijaństwem. Pytał, czy nie zmierzamy w kierunku zamykania Kościołów, jak w czasach komunizmu.

Ojciec Tadeusz Rydzyk zwrócił też uwagę na współczesne zagrożenia, wśród nich wymienił gender. Tę ideologię chce się na silę wprowadzić do szkół. – Jeżeli wprowadzą gender, a rodzice nie zgodzą się na to żeby dzieci brały udział w tych gorszących zajęciach to będą karani – wyjaśnił o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Dyrektor Radia Maryja pytał, czy Polacy sobie na to pozwolą i czy w takich okolicznościach możemy mówić o demokracji.

W tym kontekście o. Tadeusz Rydzyk przypomniał nauczanie błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II: „Demokracja bez wartości może zamienić się w ukryty lub jawny totalitaryzm” oraz „Kto nie pamięta przeszłości nie ma przyszłości”. Przytoczył też słowa Ojca św. Benedykta XVI wypowiedziane w Bundestagu: „Czymże są więc wyzute ze sprawiedliwości państwa jeżeli nie wielkimi bandami rozbójników”. Dyrektor Radia Maryja pytał, czy dziś jako katolicki Naród upominamy się o prawdę. Apelował by wszyscy wierzący dawali świadectwo prawdzie.

Dyrektor Radia Maryja powiedział, że dla Polaków zawsze najważniejszy był Bóg, Honor i Ojczyzna. Przypomniał, że na przestrzeni naszych dziejów było wielu świętych ludzi gotowych wszystko poświęcić do Boga i Ojczyzny.

– Byli ludzie i ciągle tacy są, również Wy nimi jesteście i bądźcie coraz bardziej – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Dodał, że światło na współczesne czasy daje dzisiejsza Ewangelia. Ona mówi nam co robić.

– Co robić? Umiłować Chrystusa, odejść od grzechu. To grzech nas zniewala, nawet ten najmniejszy. Gdy pogrążamy się w grzechu tracimy oczy wiary. Co robić? Ukochać, jak Dawid (…) – powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

Dyrektor Radia Maryja zwrócił uwagę na potrzebę nazywania rzeczy po imieniu.

– W   naszych czasach też są tacy, którzy słuchają szatana i chcą być jak Bóg. Stawiają siebie w jego miejsce. Życie chcą stworzyć – to jest właśnie in vitro.  Za szatanem zło nazywają dobrem, a dobro złem. Nienormalne, wbrew naturze, nazywają normalnym. Daleko dochodzi człowiek w tym co złe – wbrew Panu Bogu, rodzinie, miłości, prawdzie. Co robić? Być normalnym, wszędzie odważnie nazywać zło – złem. Najpierw w sobie. Dobro nazywać dobrem, nienormalne – nienormalnym, kłamstwo – kłamstwem, prawdę – prawdą. Nie kłaniać się okolicznościom, nie iść na kompromisy ze złem. Życie nasze niech będzie jak mowa: tak – tak, nie – nie, co nad to od złego pochodzi – dodał O. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.     

Po Eucharystii wyruszył marsz ulicami: Krakowską, Stradomską i Grodzką wyruszył marsz na Rynek Staromiejski. Ludzie śpiewali pieśni i nieśli biało-czerwone flagi.

Na scenie pod Ratuszem wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia, zaprezentowany został program artystyczny. Organizatorem manifestacji było Stowarzyszenie Solidarni 2010 w Krakowie.

Jutro w Krzeszowie odbędzie się manifestacja w obronie TV Trwam. Kolejne marsze zaplanowano: 22 czerwca w Rzeszowie, kolejnego dnia w miejscowościach: Zambrów, Inowrocław, Wysokie Mazowieckie, Polkowice Wrocław i Poznań.

RIRM 

drukuj