Posłowie o blokowaniu TV Trwam

Sprawą blokowania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie pierwszym zajmą się dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu członkowie sejmowej komisji kultury. Transmisja w TV Trwam od godz. 15:00.

Spotkanie odbędzie się na wniosek Klubu Parlamentarnego PiS. Posłowie wskazują na niejasności kolejnego postępowania koncesyjnego podczas, którego TV Trwam otrzymała prawo do nadawania na MUX-1.

W praktyce katolicka stacja nie może jednak korzystać z tego prawa, ponieważ wciąż miejsce na multipleksie pierwszym zajmuje TVP, mimo że powinna je opuścić w momencie kiedy jej kanały na MUX-3 obejmą zasięgiem 95 proc. terytorium kraju. Warunek ten został już spełniony.

Do wyjaśnienia pozostaje więc sprawa powodów, dla których TVP blokuje TV Trwam możliwość nadawania w sygnale multipleksu – mówi poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT.

– Zgodnie z ustawą telewizja publiczna już powinna była opuścić pierwszy multipleks, a tego nie robi. Gdyby go opuściła TV Trwam mogłaby rozpocząć nadawanie. To jedne z podstawowych pytań, które chcemy zadać KRRiT i przedstawicielom ministerstwa administracji  i cyfryzacji praz urzędu komunikacji elektronicznej – powiedziała poseł Barbara Bubula. 

To bardzo źle świadczy o strategii działania TVP, tym bardziej, że obecność na dwóch multipleksach podwójnie kosztuje – powiedziała poseł Barbara Bubula. Z odpowiedzi na interpelację posłanki wynika, że w ten sposób TVP od sierpnia br. do kwietnia przyszłego roku niepotrzebnie wyda aż blisko 22 miliony zł.

Za koncesję płaci także Fundacja Lux Veritatis – nadawca TV Trwam. Mimo, że fizycznie katolickiej stacji nie ma na MUX-1 to została zobowiązana do tego, by w jeszcze w październiku złożyć pierwszą ratę opłaty.

– To jest sytuacja skandaliczna. Będziemy też głównie o to pytać w trakcie posiedzenia komisji, bo co to ma znaczyć, że po tak wielkich bojach, trudach i wielkiej akcji społecznej zostaje udzielona koncesja, a potem okazuje się, że ona istnieje tylko na papierze. Wiele miesięcy wykorzystuje się jakieś kruczki prawne, aby uniemożliwić to nadawanie i jeszcze się żąda opłaty koncesyjnej za ten okres. Myślę, że to już widać, jak ze wszystkich stron i w każdym momencie stawiane są przeszkody dla katolickiej telewizji – dodaje poseł Barbara Bubula. 

To, że TV Trwam nie może nadawać z MUX-1 nie zwalnia jej z ponoszenia finansowych kosztów. Fundacja Lux Veritatis – nadawca TV Trwam została zobowiązana do tego, by jeszcze w październiku złożyć pierwszą ratę opłaty koncesyjnej. Do sprawy odniósł się podczas wczorajszego spotkania Rodzinny Radia Maryja w Wysokiej – Założyciel i Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Powiedzieli nam, że dostaniemy, że dają – ale niczego nie dali. Niczego nie dali, a my już musieliśmy zapłacić 1 mln 350 tys. zł za miejsce dla TV Trwam na multipleksie. A przecież może się tak zdarzyć, że w ogóle nie otrzymamy tego miejsca. Takie mamy rządy – powiedział  o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

W tym tygodniu posłowie zajmą się także sprawą procesu cyfryzacji radiofonii w Polsce. Z informacjami dotyczącymi tego obszaru zapoznają się w środę członkowie sejmowej komisji administracji i cyfryzacji.

 

RIRM

drukuj