fot. PAP/Marcin Obara

Trwają szkolenia urzędników do programu „Rodzina 500 plus”

Samorządy szkolą się do programu „ Rodzina 500 plus”. Od kwietnia mają ruszyć wypłaty pieniędzy. Większość gmin już wie, ilu osobom będą one przysługiwać i kto będzie odpowiedzialny za ich rozdysponowanie.

Na terenie całej Polski trwają obecnie szkolenia dla samorządów, które mają przygotować urzędników do programu „Rodzina 500 plus”. W Augustowie urzędnicy będą się przyuczać 7 marca. Miasto na program „500 plus” będzie więc gotowe za nieco ponad dwa tygodnie. Burmistrz miasta Wojciech Walulik nie kryje zadowolenia, gdyż budżet miejski zasilą dodatkowe pieniądze.

– Przygotowania trwają w pełni, jesteśmy na etapie zbierania danych. Wiemy już jakiej liczbie dzieci, rodzin, będzie przysługiwało to wsparcie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo do Augustowa trafi dodatkowe 12 milionów zł- mówi Wojciech Walulik.

Z tych 12 milionów 2 procent, czyli około 240 tysięcy złotych włodarze Augustowa otrzymają na realizację projektu, w tym m.in. zatrudnienie czterech  dodatkowych urzędników. Na wdrożenie programu gotowa jest już gmina Biskupice.

 – Zrobiliśmy już symulację. Wiemy mniej więcej, ile dzieci z naszego terenu będzie mogło skorzystać z pomocy. U nas był też realizowany program dużej rodziny. W związku z tym wiemy, ile takich dzieci mamy z rodzin wielodzietnych – podkreślił wójt gminy Biskupice Henryk Gawor.

Rodziny na złożenie wniosku mają trzy miesiące. Trzeba będzie w nim zawrzeć następujące informacje dotyczące członków rodziny: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, PESEL, miejsce zamieszkania, stan cywilny.

Dodatkowo rodziny, które będą ubiegały się o świadczenie także na pierwsze dziecko, będą musiały udokumentować dochód. Wniosek będzie można złożyć w wyznaczonych przez gminy miejscach, a także przez internet.

– Pierwszym kanałem będzie portal empatia prowadzony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, drugim kanałem będzie portal usług elektronicznych ZUS-u, trzecim będzie ePUAP, a czwartym będą banki – poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Program ma ruszyć 1 kwietnia. Wsparciem objętych zostanie 2 miliony 700 tysięcy rodzin, które otrzymają 500 zł na 3 miliony 700 tysięcy dzieci.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj