fot. wikipedia.org

XII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne

Dziś rozpoczęły się zawody w ramach XII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych. Zmagania sportowe rozgrywane są w Sanoku, Ustrzykach Dolnych i Przemyślu. Mistrzostwa obejmują m.in. biathlon, narciarstwo alpejskie oraz biegowe oraz snowboard i potrwają do przyszłej soboty. W tym roku organizatorami są Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Województwo Podkarpackie.

Pierwsze konkurencje rozpoczęły się o godz. 10.00. Zawodnicy Igrzysk Polonijnych rywalizują dziś w dwóch miastach. W Ustrzykach Dolnych biorą udział w biathlonie, snowboardzie i nordic walking. W Sanoku natomiast Polonia uczestniczy w zawodach sportowych, takich jak short-track, czyli łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze.

„Chcemy abyście Drodzy Rodacy niezależnie od miejsca gdzie mieszkacie byli z pełnym przekonaniem członkami wielkiej polskiej rodziny, solidarnej i wspomagającej się nawzajem” – mówił wiceminister Jan Dziedziczak podczas otwarcia XII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych.

Polityk podkreślił, jak ważna jest wzajemna pomoc i solidarność oraz wkład i wsparcie Polonii dla spraw ważnych dla Polski.

„Sprawą taką jest dobry wizerunek naszej ojczyzny za granicą. Społeczeństwa innych państw często oceniają nasz kraj przez pryzmat postawy i aktywności mieszkających wśród nich Polaków” – ocenił wiceszef polskiej dyplomacji.

Uroczysta ceremonia otwarcia XII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych odbyła się w sobotę w miejscowości Arłamów. Dokonali tego Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Longin Komołowski, przewodniczący stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Na Zimowe Igrzyska najwięcej sportowców przybyło z Litwy (104 osoby) i Czech (102). W zawodach bierze udział blisko 500 rodaków z całego świata.

Pierwsze Zimowe Igrzyska Polonijne odbyły się w 1986 r. w Zakopanem.

RIRM/PAP

drukuj