fot. PAP/Darek Delmanowicz

Podkarpacie: ruszają ćwiczenia ochotników do OT

Szesnastodniowe ćwiczenia rozpoczynają dziś ochotnicy powołani do służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Będą szkoleni w Rzeszowie, Jarosławiu oraz na poligonie w Nowej Dębie – poinformował PAP rzecznik Dowództwa WOT ppłk Marek Pietrzak.

„Jest to szkolenie podstawowe dla tych, którzy do tej pory nie mieli żadnego kontaktu z wojskiem. Celem szkolenia jest nauczenie żołnierzy podstawowych zasad zachowania się na polu walki” – zauważył ppłk Pietrzak.

Jak dodał rzecznik, ochotnicy „nauczą się m.in. posługiwania bronią czy podstawowych zasad taktyki. Odbędą też pierwsze strzelanie z użyciem ostrej amunicji. Przewidziano również np. zajęcia z terenoznawstwa”.

Równolegle ze szkoleniem podstawowym w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej od 22 kwietnia szkolą się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy już wcześniej służyli w wojsku. Rezerwiści spotkają się czterokrotnie na dwudniowych szkoleniach wyrównawczych.

W podkarpackiej brygadzie OT trzyletnią służbę rozpocznie na przełomie maja i kwietnia ponad 200 osób.

21 maja w Rzeszowie zaplanowano przysięgę pierwszych żołnierzy w 3. Podkarpackiej Brygady OT.

„Przed przysięgą spotkają się żołnierze ze szkolenia podstawowego i wyrównawczego. Każdą kompanię będą po połowie tworzyli ci, którzy już służyli w wojsku oraz ochotnicy niemający dotychczas z nim żadnego kontaktu” – wyjaśnił ppłk Pietrzak.

Kolejni ochotnicy rozpoczynający trzyletnią terytorialną służbę wojskową w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT pojawią się w jej jednostkach we wrześniu.

Wojska Obrony Terytorialnej są od początku bieżącego roku odrębnym rodzajem sił zbrojnych. Docelowo mają liczyć 53 tys. żołnierzy zgrupowanych w 17 brygad – po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu.

Trzy pierwsze brygady zostały sformowane w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Trwa tworzenie dwóch brygad w woj. mazowieckim i brygady w woj. warmińsko-mazurskim. W przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim.

PAP/RIRM

drukuj