Prezydent podpisał ustawę zmieniającą system dowodzenia wojskiem

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę reformującą system dowodzenia wojskiem. Armie podlegają ciągłym zmianom, pod wpływem doświadczeń wojennych lub siłą woli przełożonych, by być lepszym narzędziem na czas wojny lub kryzysu – zaznaczył dokonując tego aktu.

W miejsce czterech odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych od przyszłego roku powstaną dwa dowództwa połączone – dowództwo generalne, odpowiedzialne za przygotowanie armii do działań i jej funkcjonowanie w czasie pokoju, oraz dowództwo operacyjne, które będzie odpowiedzialne za siły wydzielone do misji zagranicznych.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ma się zająć wyłącznie planowaniem rozwoju armii oraz doradzaniu prezydentowi, premierowi i ministrowi obrony w sprawach obronności.

Ta ustawa jest sprzeczna z Konstytucją. Po pierwsze dlatego, że w Konstytucji w art. 134 pkt. 3 jest jasno powiedziane, że pan prezydent mianuje dowódców rodzajów sił zbrojnych. Teraz nie będzie rodzajów sił zbrojnych. Nie będzie miał pan prezydent kogo mianować. To jest ustawa, która w tym sensie zabiera kompetencje prezydentowi i narusza Konstytucję. Po drugie dlatego, że w tej ustawie jest już niejako zdeterminowane, kto będzie w przyszłości dowodził armią polską na okres wojny, co również ogranicza prawa prezydenta – zaznaczył poseł Antoni Macierewicz – członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli złożenie skargi dotyczącej treści tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl