Na Litwę przybyli pierwsi żołnierze powstającego batalionu NATO

Na Litwę przybyło we wtorek pierwszych 30 belgijskich żołnierzy, którzy będą służyli w powstającym tu wielonarodowym batalionie NATO pod dowództwem Niemiec. Zadaniem batalionu jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Batalion stacjonujący na Litwie będzie się składał głównie z żołnierzy niemieckich, ale też z wojskowych z Belgii, Chorwacji, Francji, Luksemburga, Holandii i Norwegii.

W sumie w tym tygodniu przybędzie ponad 100 żołnierzy belgijskich i około 50 jednostek sprzętu wojskowego. Podstawowa część batalionu i sprzętu przybędzie w lutym, a ostatecznie batalion liczący ponad 1000 żołnierzy zostanie skompletowany w czerwcu.

Wielonarodowy batalion będzie stacjonował w garnizonie w Rukli, miasteczku w centralnej części kraju. Litwa, przygotowując się do przyjęcia żołnierzy NATO, zainwestowała tam w rozwój infrastruktury prawie 6 mln euro.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu szef Połączonego Sztabu Wojska Litewskiego generał Vitalijus Vaiksznoras, batalion NATO będzie miał charakter obronny. Żołnierze Sojuszu pod dowództwem Niemiec będą ćwiczyli wspólnie z żołnierzami litewskimi, a w razie agresji dołączą do obrony Litwy.

Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO zapadła w ubiegłym roku na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie. Postanowiono wówczas, że na terenie Polski i trzech państw bałtyckich rozmieszczone zostaną cztery grupy batalionowe; każda będzie miała tzw. państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością (w Polsce – USA, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada, w Estonii – Wielka Brytania).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl