fot. PAP/EPA

Szef NATO czeka na przystąpienie Macedonii Północnej do Sojuszu

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął ratyfikację w greckim parlamencie porozumienia w sprawie zmiany nazwy Macedonii, podkreślając, że z niecierpliwością czeka na przystąpienie przyszłej Republiki Macedonii Północnej do Sojuszu.

„Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejszą ratyfikację w greckim parlamencie porozumienia znad Prespy, ważnego wkładu w stabilność i dobrobyt całego regionu. Z niecierpliwością czekam na przystąpienie przyszłej Republiki Macedonii Północnej do NATO” – napisał na Twitterze Stoltenberg.

Grecki parlament niewielką większością głosów poparł w piątek porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Umożliwia to zakończenie trwającego od ponad 25 lat sporu między obydwoma państwami.

Warunkiem przystąpienia Macedonii do NATO było rozwiązanie problematycznej kwestii nazwy tej byłej jugosłowiańskiej republiki. Grecja obawiała się, że Macedonia, która od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku używa tej nazwy, mogła wystąpić z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia.

Po zrealizowaniu porozumienia z Grecją o zmianie nazwy na Republika Macedonii Północnej kraj ten musi jeszcze oficjalnie potwierdzić, że chce dołączyć do NATO. Po zamknięciu rozmów akcesyjnych konieczna będzie też ratyfikacja rozszerzenia Sojuszu przez parlamenty należących do niego krajów. Źródła w Sojuszu informowały w grudniu, że rozszerzenie NATO o Macedonię byłoby możliwe wiosną 2020 r.

PAP/RIRM

drukuj