Obchody 69. rocznicy likwidacji obozu na Majdanku

Pamięć pomordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku w Lublinie uczczono dziś podczas obchodów 69. rocznicy likwidacji obozu. W latach II wojny światowej życie straciło w nim około 80 tys. osób.

Byli więźniowie Majdanka, kombatanci, przedstawiciele lubelskich władz wojewódzkich i miejskich złożyli kwiaty przy Kolumnie Trzech Orłów ustawionej na dawnym polu więźniarskim. Zebrani odmówili modlitwy za pomordowanych, które poprowadzili: były więzień Majdanka ks. Władysław Kowalik oraz przedstawiciel społeczności żydowskiej Lublina Roman Litman.

Dyrektor Muzeum na Majdanku Tomasz Kranz przypomniał, że kamienna Kolumna Trzech Orłów, zwieńczona zrywającymi się do lotu ptakami, wzniesiona została przez polskich więźniów wiosną 1943 r. na polecenie Niemców. Miała stanowić ozdobę obozu.

– Więźniowie ukryli w jej podstawie prochy swoich współtowarzyszy. Tym samym jest to pierwszy pomnik upamiętniający zmarłych i zamordowanych w obozie na Majdanku, a tym samym pierwszy pomnik wzniesiony ku czci ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych – powiedział Tomasz Kranz.

Wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc podkreśliła, że potrzeba jest aktywna pamięć o ofiarach Majdanka, aby podobna eskalacja zła już się nie powtórzyła.

– Gdzieś był początek, dlatego nie wolno dopuszczać do wszelkich ziaren nienawiści. Trzeba próbować zwalczać nienawiść miłością, przyjaźnią, widzieć w drugim człowieku brata, bez względu to jakiej on jest narodowości, płci, koloru skóry – powiedziała Jolanta Szołno-Koguc.

Po uroczystości otwarta została nowa multimedialna wystawa poświęcona wysiedleńcom z Zamojszczyzny, którzy w 1944 r. byli przetrzymywani na Majdanku.

Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku, Konzentrationslager Lublin, istniał w latach 1941-1944. Spośród prawdopodobnie 150 tys. osób z ok. 30 krajów, którzy przeszli przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych, życie straciło około 80 tys. osób, z czego 60 tys. to byli Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy.

Likwidację obozu Niemcy rozpoczęli w marcu 1944 r., kiedy liczyli się już z możliwością klęski. Część więźniów wywieźli do innych obozów, pozostałych rozstrzeliwali, a ich ciała palili. W lipcu, likwidując w pośpiechu obóz, dokonywali masowych egzekucji, niszczyli dokumenty, podpalili budynek krematorium. Niemiecka załoga opuściła Majdanek, zanim do obozu dotarły w nocy z 22 na 23 lipca 1944 r. oddziały sowieckie. Wolność odzyskało około 2 tysięcy osób.

W listopadzie 1944 r. na terenie byłego obozu na Majdanku utworzono muzeum martyrologiczne.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl