ZDF usuwa hashtagi i blokuje autorów postów

Niemiecka telewizja publiczna ZDF zapowiedziała na Facebooku, że będzie usuwała wpisy #GermanDeathCamps#GermanNotNazi#GermanNotPolish nie związane z tematem zamieszczanych na stronie materiałów i będzie blokowała autorów tych postów.

„Od wczoraj na naszych stronach pojawiają się komentarze w języku angielskim użytkowników, które składają się przede wszystkim z hashtagu:#GermanDeathCamp#GermanNotNazi#GermanNotPolish. (…) Kolejne spamy, które są umieszczane bez związku z tematami (publikowanych materiałów), będziemy usuwać zgodnie z zasadami korzystania z sieci(Netiquette, a osoby(zamieszczające je) będziemy blokować” – czytamy w oświadczeniu ZDF noszącym datę 18 stycznia.

Niemiecka telewizja przypomniała, że przeprosiny wobec Karola Tendery, który wygrał proces z ZDF, znajdują się od 23 grudnia na stronie internetowej stacji.

W internecie prowadzona jest akcja publikowania komentarzy i grafik z napisami o „niemieckich obozach śmierci” na stronach portali społecznościowych ZDF i innych niemieckich mediów.

„To inicjatywa dotycząca wykonania wyroku przeciwko ZDF w sprawie Karola Tendery. Zakłada ona masowe publikowanie komentarzy na stronach portali społecznościowych ZDF i innych niemieckich mediów” – powiedział radca prawny Lech Obara, pełnomocnik występującego przeciwko ZDF Karola Tendery i prezes Stowarzyszenia Pro Patria, który na drodze prawnej występuje o prawidłowe przeprosiny swojego klienta przez ZDF.

Były więzień niemieckiego obozu Auschwitz Karol Tendera wystąpił z pozwem przeciwko ZDF w związku z jej internetowymi publikacjami zawierającymi określenie „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. 22 grudnia 2016 roku krakowski Sąd Apelacyjny wydał prawomocny wyrok, na mocy którego ZDF powinna przeprosić Tenderę za użycie tych sformułowań i opublikować na swojej głównej stronie internetowej przeprosiny. Ukazały się one na stronie ZDF zaraz po ogłoszeniu wyroku, ale – zdaniem pełnomocników powoda ze Stowarzyszenia Pro Patria – nie spełniały wymogów.

„Zwyczajowo pewnie moglibyśmy apelować do rządu o reakcję lub do dużych mediów ale … przecież my wszyscy stanowimy wielką siłę! Akcja jest prosta. Bierzemy którąś z poniższych grafik i wklejamy ją na stronach facebookowych niemieckich mediów, z ZDF na czele” – komentuje wpis portal Żelazna Logika, zamieszczając wzory grafik do wykorzystania i podając hasła do ich oznaczenia. Przestrzega, by ewentualne wpisy były grzeczne acz stanowcze i bez obelg.

Jak mówił Lech Obara, przeprosiny opublikowane przez ZDF nie spełniały oczekiwań powoda i jego pełnomocników.

„Nie sposób uznać za właściwe opublikowanie odnośnika z logiem ZDF i napisem w języku niemieckim <<Przeprosiny Karola Tendery>>, po kliknięciu którego najpierw ukazuje się w formie tekstowej tłumaczenie umniejszające winę ZDF i przerzucające odpowiedzialność na francusko-niemiecką stację telewizyjną ARTE, a następnie grafika z przeprosinami, których nie można wyszukać z poziomu wyszukiwarek internetowych” – wskazywał prawnik.

Poinformował, że w związku z niesatysfakcjonującą formą przeprosin prawnicy przygotowują się do podjęcia działań na gruncie prawa niemieckiego, tj. na podstawie par. 888 ZPO (Zivilprozessordnung – niemieckiego odpowiednika Kodeksu postępowania cywilnego). Wystosowali do ZDF wezwanie do prawidłowego wykonania wyroku i zastrzegli, że w razie niewykonania podejmą kroki prawne.

„Otrzymaliśmy wyjaśnienia od ZDF, która powołuje się na ograniczenia techniczne i graficzne przy publikacji przeprosin na stronie, ale po konsultacji z fachowcami uznajemy je za absolutnie niewystarczające i kierujemy właśnie pisma do sądu w Moguncji” – powiedział Obara.

PAP/RIRM

drukuj