Papież Franciszek przybył do Rio de Janeiro

Po 12 godzinach lotu Ojciec św. Franciszek przybył w poniedziałek wieczorem czasu polskiego do Rio de Janeiro w Brazylii. To pierwsza zagraniczna pielgrzymka nowego biskupa Rzymu. Do niedzieli Papież będzie uczestniczył w uroczystościach Światowych Dni Młodzieży. 

Na lotnisku na Ojca św. Franciszka czekała prezydent Brazylii Dilma Rousseff.

Oficjalna ceremonia powitania odbędzie się w pałacu Guanabara, w siedzibie gubernatora Rio de Janeiro. Tam Papież wygłosi pierwsze przemówienie w Brazylii.

W kolejnych dniach, następca św. Piotra uda się do narodowego sanktuarium maryjnego w Aparecidzie. Spotka się także z księżmi biskupami Ameryki Łacińskiej.

Wizyta Ojca św. Franciszka w Brazylii to wielkie święto wiary dla Ameryki – akcentuje ks. prof. dr hab. Jan Perszon, były dziekan wydziału teologicznego UMK.

– Niewątpliwie dla Ameryki Łacińskiej, Środkowej, Południowej a nawet pewnie dla Stanów i Kanady to wielkie święto wiary. Można dostrzec podwójne znaczenie tego wydarzenia: Papież, który pochodzi spoza tradycyjnych terenów Kościoła, pochodzi właśnie z Ameryki Południowej. Jest więc „swój”; w tym sensie jest to dowartościowanie nie tylko samej Brazylii, czy sanktuariów, które odwiedzi, ale w ogóle tego kontynentu w wymiarze Kościoła powszechnego – powiedział ks. prof. dr hab. Jan Perszon.

Ks. prof. Paweł Góralczyk, teolog moralista akcentuje, że Papież Franciszek niesie nowy powiew wiary i entuzjazmu dla Chrystusa i to zafascynowanie się Bogiem chce przekazać młodzieży podczas tegorocznych 28. Światowych Dni Młodzieży.

– Papież chce przekazać młodzieży to, żeby nie wstydziła się wyznawania wiary i świadczenia o Chrystusie, ale również żeby była apostołem na współczesne czasy. Tak, aby zafascynowała innych możliwością świadczenia o Chrystusie; żeby pokazywała jak dzisiaj być chrześcijaninem, jak urzeczywistniać dzisiaj wiarę. Myślę, że Papież, który jest zafascynowany prostym stylem życia i ubóstwem Chrystusa przeniesie na młodzież swoją wiarę i entuzjazm – powiedział ks. prof. Paweł Góralczyk.

Organizatorzy ŚDM spodziewają się około 2,5 miliona młodych. Centralnym punktem spotkania będzie niedzielna Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego. Na koniec Papież Franciszek powie, gdzie odbędzie się następne spotkanie młodych. Wszystko wskazuje na to, że będzie to Kraków.

Pielgrzymkę Ojca św. w Brazylii transmituje Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj