91. rocznica powstania Grobu Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza to symbol państwa polskiego, które trwa mimo wichur wojennych, strasznych losów i zagłady swoich obywateli – powiedział wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej prof. Wojciech Fałkowski podczas dzisiejszej uroczystości z okazji 91. rocznicy powstania pomnika w Warszawie.

„Stoimy dzisiaj, w 91. rocznicę stworzenia Grobu Nieznanego Żołnierza, przed symbolem dwojakim. Przed symbolem, po pierwsze, solidarności i godności żołnierza. Żołnierza, który nie musi mieć imienia i nazwiska. Żołnierza, który nie walczył w jednej konkretnej bitwie. Żołnierza, który trwał na posterunku wierny rozkazom i wierny służbie państwu. Żołnierza, który przez swoją wierność, służbę i ofiarę życia zasłużył, aby być pamiętanym” – mówił wiceminister.

Jednocześnie – kontynuował prof. Wojciech Fałkowski – stoimy przed symbolem daleko większym.

„Ten kawałek muru ma poszarpane boki i u góry zniszczone kolumny. To symbol państwa polskiego, które trwa mimo wichur wojennych, strasznych losów, zagłady swoich obywateli (…) To jest państwo, które tutaj jest reprezentowane przez pamięć i te potrzaskane mury” – podkreślił polityk.

Grób Nieznanego Żołnierza to symbol, w którym splatają się losy żołnierza i państwa.

„Ten symbol pokazuje ofiarę, ale także godność, zawziętość, nieustępliwość i chęć trwania przy Rzeczpospolitej. To tutaj zbieramy się, żeby pamiętać o tym, co jest naszą pracą i naszym obowiązkiem w przyszłości” – wskazał wiceszef MON.

Dowódca Garnizonu Warszawa gen. brygady Robert Głąb zaznaczył, że przy Grobie Nieznanego Żołnierza – „panteonie chwały żołnierza polskiego” – zbierają się żołnierze dowództwa Garnizonu Warszawa, a w szczególności Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, którzy „strzegąc tego miejsca i wiecznego płomienia, czują się jak legendarni templariusze wyznaczeni do ochrony czci grobu Chrystusa”.

„Dla wszystkich w dowództwie Garnizonu Warszawa i jednostkach podległych – ale jestem przekonany, że nie tylko dla nas – Grób Nieznanego Żołnierza jest miejscem absolutnie szczególnym. Nie jest przypadkiem, że wszystkie najważniejsze uroczystości, zarówno o charakterze państwowym, jak i wojskowym, odbywają się właśnie tutaj. To tutaj skupia się ponad tysiącletnia chwalebna historia naszego kraju, a szczególnie tych, którzy postanowili poświęcić temu krajowi, jego wolności i niezawisłości to, co mieli najcenniejszego – swoje zdrowie i życie” – zwrócił uwagę Wojciech Fałkowski.

Podczas uroczystości odczytano akt ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza.

„Na wieczną chwałę imienia polskiego i dla bohaterstwa, które nie potrzebuje nazwiska, aby być największej czci godnym. W siódmą rocznicę podjęcia walki o całość granic zmartwychwstałej Rzeczpospolitej i siódmego roku odzyskania przez naród polski niepodległości, roku pańskiego 1925, w dniu zadusznym, 2 listopada o godz. 13.00, naród i rząd najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej z jej prezydentem Stanisławem Wojciechowskim na czele, przy udziale przedstawicieli Izb Ustawodawczych, duchowieństwa wszech wyznań, wojska, władz państwowych i samorządowych, stowarzyszeń społecznych i licznych tłumów ludu złożył w grobowcu na Placu Saskim w stołecznym mieście Warszawie wzniesionym, wydobyte ze wskazanego losem pobojowiska lwowskiego zwłoki żołnierza polskiego, który poległ za Ojczyznę, składając w ten sposób wspólny hołd tysiącom bohaterów, którzy w ciągu 130-letniej walki o wolność legli na polu chwały za sprawę narodu” – czytamy w dokumencie.

W czasie uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza kwiaty złożył m.in. przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej Jarosław Rusiecki, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, p.o. szef urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz zastępca komendanta stołecznego policji mł. insp. Hubert Kowalczewski.

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie powstał w 2 listopada 1925 r.; w centralnej części grobowca spoczęła trumna z ciałem bezimiennego żołnierza ekshumowanego na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

 


[GALERIA] 91. rocznica powstania Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie

fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

drukuj

Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl