fot. PAP/Darek Delmanowicz

Szef MON: odkładano awanse generalskie, blokując w ten sposób rozwój armii

Od dłuższego czasu trwała sytuacja niezdrowa; odkładano awanse generalskie, blokując w ten sposób rozwój armii – oświadczył dziś szef MON Antoni Macierewicz w radiowej Jedynce. Podkreślił, że aby zatrzymać tę sytuację i umożliwić ośrodkowi prezydenckiemu działanie, wycofał te wnioski.

„Od dłuższego czasu trwała sytuacja niezdrowa, pierwsze wnioski złożyliśmy już w kwietniu tego roku, odkładano i odkładano awanse generalskie, blokując rozwój armii w ten sposób. Wydawało się, że trzeba to przeciąć, zwłaszcza, że blokowano też i blokuje się nadal niestety awanse na pierwsze stopnie oficerskie, kilkudziesięciu podoficerów nie może uzyskać stopni oficerskich” – powiedział minister Antoni Macierewicz.

Szef MON zaznaczył, że powstrzymał tę sytuację.

„Ta sytuacja musiała zostać przecięta, dlatego właśnie, by umożliwić ośrodkowi prezydenckiemu swobodę działania, wycofałem te wnioski” – oświadczył Antoni Macierewicz.

Prezydent Andrzej Duda powiedział wczoraj, że nigdy nie podważał kandydatur na awanse generalskie z listy, którą wycofało MON. Zaznaczył też, że informacja o wycofaniu wniosków dotarła do niego za pośrednictwem mediów i bardzo go zdziwiła.

W piątek Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że „w trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie”. „Ministerstwo Obrony Narodowej podejmuje to działanie w nadziei na usunięcie czynników, które zgodnie z deklaracjami Urzędu Prezydenckiego stoją na przeszkodzie mianowań generalskich” – podkreślono.

RIRM/PAP

drukuj