fot. flickr.com

Wojskowe Biuro Historyczne i MON: W USA zmarł płk. Janusz Krzyżanowski

W Stanach Zjednoczonych zmarł płk Janusz Krzyżanowski – więzień obozu w Starobielsku, żołnierz Armii Polskiej na Wschodzie i wieloletni prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w USA – poinformowały Wojskowe Biuro Historyczne i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Płk Janusz Krzyżanowski zmarł w czwartek w Newark w USA.

„W USA zmarł dzisiaj płk Janusz Krzyżanowski (1921-2019) – więzień Starobielska, żołnierz Armii Polskiej na Wschodzie i Samodzielnej Brygady Spadochronowej, wieloletni prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Ameryce, działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej i Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. Cześć Jego pamięci!” – podało WBH w mediach społecznościowych. Informację tę następnie w piątek podało Ministerstwo Obrony Narodowej.

WBH przypomniało też na Facebooku fotografię płk. Krzyżanowskiego podczas warty przy trumnie płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana, których szczątki w 2016 r. sprowadzono z USA do Polski. Oficerowie ci wsławili się ewakuacją polskiego złota do Francji w 1939 r.

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych, którym kierował płk Janusz Krzyżanowski, zrzeszało byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej. W Instytucie Piłsudskiego w Ameryce płk Krzyżanowski pełnił funkcję w Radzie Dyrektorów Instytutu Piłsudskiego.

PAP/RIRM

drukuj