fot. https://twitter.com/NordStream2

USA nakłada sankcje, by zaraz je wycofać

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na firmę realizującą budowę gazociągu Nord Stream 2, ale od razu je zawiesiły.

Jak podają media w raporcie przesłanym do Kongresu, Departament Stanu wskazał cztery rosyjskie statki i cztery inne podmioty, na które zostaną nałożone sankcje.

Restrykcjami objęto również odpowiedzialną za projekt firmę Nord Stream 2 AG oraz jej prezesa. Jednak Departament Stanu od razu zawiesił sankcje, powołując się na amerykański interes bezpieczeństwa narodowego. Działania administracji Joe Bidena krytykują Kongresmeni, zarówno Republikanie jak i Demokraci.

Zapytany przez nas o komentarz w tej sprawie wiceszef MSZ, Piotr Wawrzyk, powiedział, że Amerykanie obok sprzeciwu wobec Nord Stream 2 dbają o swoje interesy polityczne.

– Administracja prezydenta Joe Bidena deklaruje sprzeciw wobec budowy Nord Stream 2 i podtrzymuje takie zdanie również w rozmowie z przedstawicielami Rzeczypospolitej. Natomiast pamiętajmy o tym, że niezależnie od Nord Stream 2, Stany Zjednoczone mają swoje preferencje w sensie kontaktów politycznych i gospodarczych tak z Moskwą, jak i z Berlinem i w tym kontekście należy odczytywać każde działanie administracji amerykańskiej ws. Nord Stream 2, czyli z jednej strony sprzeciw, a z drugiej prymat interesu samych Stanów Zjednoczonych – tłumaczył wiceminister.

Rzecznik Białego Domu podczas konferencji zadeklarowała, że zapewniała, iż prezydent Joe Biden nadal uważa Nord Stream 2 za rosyjski projekt geopolityczny zagrażający bezpieczeństwu energetycznemu Europy, Ukrainy i wschodniej flanki NATO. Ostrzegła też, że firmy uczestniczące w projekcie Nord Stream 2 ryzykują amerykańskie sankcje.

Tymczasem zaawansowanie inwestycji wynosi 95 procent, gazociąg ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie z Rosji do Niemiec. Projektowi sprzeciwiają się m in. Polska i kraje bałtyckie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl