W Krakowie prezydent spotka się z senatorami USA

W sobotę przed godz. 18 prezydent Andrzej Duda z małżonką wrócił z trzydniowej wizyty na Węgrzech. Wieczorem w Krakowie prezydent spotka się z delegacją amerykańskich senatorów.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski na briefingu w Budapeszcie powiedział dziennikarzom, że spotkanie odbędzie się na prośbę przebywającej w Polsce delegacji senatorów.

W środę prezydencki minister mówił, że tematem rozmowy mają być kwestie bezpieczeństwa, szczyt NATO i relacje polsko-amerykańskie. Poinformował, że strona polska spotkanie traktuje jako element przygotowania do wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie.

Prezydent pod koniec marca udaje się do USA, gdzie m.in. weźmie udział w IV Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie.

Z delegacją w Polsce będzie przebywać m.in. senator polskiego pochodzenia Barbara Mikulski, członkini Partii Demokratycznej.

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Według polskiego prezydenta szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego powinien mieć trzy zasadnicze cele: być wszechstronny, czyli poświęcony bezpieczeństwu i na wschodzie, i na południu; ukierunkowany na przyszłość oraz zakończyć się podjęciem konkretnych decyzji.

Dla mnie przede wszystkim to oznacza konieczność wzmocnienia obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej – mówił w marcu prezydent.

PAP/RIRM

drukuj