fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Prokuratura prowadzi postępowanie ws. klaczy z Janowa Podlaskiego

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi postępowanie ws. padłej klaczy w stadninie w Janowie Podlaskim. Koń Preria należał do Shirley Watts, żony perkusisty zespołu „The Rolling Stones”.

Klacz doznała skrętu jelita cienkiego. Pomimo natychmiastowej pomocy weterynaryjnej nie udało się jej uratować.

Przedstawiciele Agencji Nieruchomości Rolnych zapewniają, że okoliczności tego zdarzenia zostaną zbadane. Postępowanie prowadzi prokuratura.

Prok. Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie mówi, że sprawa została dołączona do śledztwa dotyczącego przestępstwa niegospodarności, jakiego miały się dopuścić poprzednie władze stadniny.

– Śledztwo, które się toczy w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie, w Wydziale ds. Przestępczości Gospodarczej dotyczy ogólnie rzecz ujmując nieprawidłowości w funkcjonowaniu stadniny. W związku z  zawiadomieniem prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, to zdarzenie, które miało miejsce 16-ego, w tej chwili jest częścią tego śledztwa. Później będziemy decydować, czy to rozdzielać, czy będzie to prowadzone razem – informuje prok. Agnieszka Kępka.

Preria przebywała w Janowie Podlaskim od końca ubiegłego roku w ramach  dzierżawy, w celu przekazania stadninie potomka.

W 2015 roku w podobnych okolicznościach padła klacz Pianissima. W tej sprawie trwa postępowanie wyjaśniające, objęte specjalnym nadzorem Agencji.

Śmierć klaczy, której wartość ANR wyceniła na 3 mln euro, była jednym z powodów odwołania ze stanowiska długoletniego szefa stadniny Marka Treli.

RIRM

drukuj