fot. PAP/Jakub Kamiński

Współpraca gospodarcza tematem spotkania Europy Środkowej z Chinami

Premier Beata Szydło rano przybyła do Budapesztu, gdzie weźmie udział w spotkaniu przywódców 16 państw Europy Środkowej oraz Chin. Szefową polskiego rządu powita premier Węgier Viktor Orban. Tematem rozmów premier Beaty Szydło m. in. z przedstawicielami Chin na Węgrzech będzie zacieśnianie współpracy gospodarczej.

Oprócz debaty całej szesnastki z Chinami, planowane są także spotkania poszczególnych państw. Premier Beata Szydło nie wykluczyła też rozmów z premierem Chin o współpracy gospodarczej.

– Jakie będą podpisane umowy czy przyjęte porozumienia, to będziemy mogli o tym mówić w poniedziałek, ponieważ cały czas jeszcze trwają rozmowy, trwają przygotowania do konkretnych zapisów, ale to jest przede wszystkim skoncentrowanie się na współpracy gospodarczej – mówiła premier.

Ewentualne spotkanie Beaty Szydło z premierem Chin w Budapeszcie byłoby trzecim z kolei – pierwsze odbyło się rok temu w Rydze, a drugie w Pekinie w maju 2017 roku.

Wówczas poruszana była m.in. kwestia Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w Polsce. Inwestycja wpisywałaby się w chińską koncepcję Pasa i Szlaku, która ma na celu budowanie połączeń infrastrukturalnych pomiędzy Azją a Europą.

W grupie 16 plus 1, oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

Format został zapoczątkowany w 2012 r. na szczycie w Warszawie.

RIRM

 

drukuj