A. Macierewicz: Najistotniejsza jest budowa silnej polskiej armii

Nie słowa, nie propaganda, a czyny są źródłem zmiany; jednym z najistotniejszych czynów jest budowa silnej, polskiej armii – powiedział podczas przekazania obowiązków szefa MON Mariuszowi Błaszczakowi Antoni Macierewicz. Podkreślił też rolę Wojsk Obrony Terytorialnej.

Były szef Ministerstwa Obrony Narodowej powiedział, że zmiany zachodzące w armii nie byłyby możliwe gdyby nie „wielki wysiłek narodu polskiego”, który – jak dodał – „zmaterializował się w decyzji z jesieni 2015 r. – wyboru tych, którzy naprawdę chcą zmieniać Polskę”.

„Tych, którzy udowodnili przez te wszystkie lata, że nie słowa i nie propaganda, ale czyny są źródłem tej zmiany. Jednym z najistotniejszych czynów jest budowa silnej polskiej armii. Mówię to w rocznicę 100-lecia odzyskania państwowości polskiej, odzyskania dzięki armii, odzyskania dzięki czynowi zbrojnemu, odzyskania dzięki tym setkom tysięcy Polek i Polaków, które w mundurach wywalczyły polskie granice i odbudowały polską państwowość” – mówił.

Zwracając się do żołnierzy powiedział, że „są ich dziedzicami”.

„Wy jesteście ich spadkobiercami. Nie, nie jesteście spadkobiercami zdrajców; nie, nie jesteście spadkobiercami tych, którzy służyli zaborcom; nie, nie jesteście spadkobiercami formacji komunistycznych. Jesteście spadkobiercami żołnierzy niepodległości, I Rzeczpospolitej, powstań, II Rzeczpospolitej, powstania warszawskiego i wreszcie żołnierzy niezłomnych, którzy rzucili rzeczywiście – nie w piosence, nie w pieśni najdumniejszej nawet – ale w rzeczywistości swój los na stos” – powiedział Antoni Macierewicz.

Odnosząc się do Wojsk Obrony Terytorialnej powiedział, że sprawiły, „że polska armia ma dzisiaj tak wielkie zaufanie społeczne”.

„To właśnie wielka praca oficerów i żołnierzy, która doprowadziła do tak wysokiego profesjonalizmu polskiej armii sprawiła, że polska armia jest silna i szanowana na całym świecie” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj