Prezydent do nowych ministrów: Do zrealizowania jest jeszcze wiele elementów oczekiwanych przez społeczeństwo

Jest jeszcze wiele elementów oczekiwanych przez społeczeństwo do zrealizowania – powiedział prezydent Andrzej Duda do powołanych dziś ministrów. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył natomiast, że chce, by jego gabinet był rządem modernizacji Polski dla ludzi, polskich rodzin, społeczeństwa i dla siły państwa polskiego.

Prezydent pogratulował nowym ministrom objęcia urzędów, a całemu rządowi ponad dwóch lat dobrej pracy dla Polski.

– Wszystkim państwu, zarówno tym, którzy dzisiaj obejmują urzędy, jak i tym, którzy dzisiaj z urzędów odchodzą po ponad dwóch latach pracy, jak i tym, którzy dotychczas te urzędy pełnią i będą pełnili – bardzo, bardzo z całego serca dziękuję. Gratuluję premierowi, gratuluję przede wszystkim odwagi i umiejętności dokonywania zmian nie tylko o charakterze personalnym, ale także o charakterze strukturalnym i organizacyjnym – mówił szef państwa polskiego.

Według Andrzeja Dudy, działania podjęte przez premiera Mateusza Morawieckiego mają doprowadzić do jeszcze efektywniejszej pracy ministerstw, tak aby mogły realizować zadania podjęte dla społeczeństwa i Rzeczypospolitej.

– Wiele dobrych rzeczy udało się już zrobić. Przede wszystkim za czasów, kiedy premierem była Beata Szydło, większość z państwa była w tym rządzie i to państwo jesteście właśnie autorami tej dobrej zmiany. Ogromnie za to dziękuję. Ale wiele także przed nami – zaznaczył Prezydent RP.

Szef państwa polskiego dodał, że jest jeszcze wiele ważnych elementów programu wyborczego Zjednoczonej Prawicy do zrealizowania.

– Głęboko wierzę w to, że te zmiany, które następują, przyczynią się do jeszcze efektywniejszego działania rządu, jeszcze efektywniejszego działania poszczególnych ministerstw. Krótko mówiąc: że wszystkie te zobowiązania, które zostały podjęte, zostaną dopełnione w miarę możliwości, przynajmniej te najważniejsze, do końca tej kadencji – podkreślił Andrzej Duda.

Zwracając się do nowych ministrów prezydent zapewnił ich, że mogą liczyć na jego wsparcie.

 – Mnie ogromnie na tym zależy, żeby to, co robimy dla Rzeczypospolitej było robione jak najlepiej – mówił.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jego gabinet służy Polsce w szczególnym czasie – 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

– Czuję, że jest to dla nas ogromne zobowiązanie, żebyśmy byli rządem wielkiej modernizacji Polski, ale dla ludzi, polskich rodzin, polskiego społeczeństwa i dla siły państwa polskiego – wskazał polityk.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że Polska demokracja musi być demokracją z sercem, odnajdywać nowe ścieżki udziału ludzi w rządach, gospodarce, bogaceniu się zarówno duchowym, jak i materialnym.

 – Jest dla nas sprawą najwyższej wagi, żebyśmy budowali Polskę silną i bezpieczną. Bezpieczną na granicach zewnętrznych, bezpieczną wewnątrz naszego kraju, bezpieczną finansowo – podkreślił premier.

Nie chcemy być rządem dogmatycznym i doktrynalnym – zadeklarował Mateusz Morawiecki. Nie będzie w nim miejsca na skrajności takie, jak socjalizm czy neoliberalizm.

 – Chcemy być rządem, który łączy gospodarkę ze społeczeństwa, ale też ten wymiar europejski z wymiarem naszym, polskim, lokalnym. Wymiar globalny z Polską powiatową, łączy też prawo ze sprawiedliwością, bo tego przez osiem dekad, było o wiele za mało – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Premier RP chce, aby rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem zjednoczonych Polaków. Mateusz Morawiecki podziękował też ministrom, którzy dziś odeszli.

– Z tego miejsca chciałem też podziękować moim kolegom i koleżankom z rządu, którzy pełnili tę zaszczytną funkcję i wykonali swoją pracę bardzo pięknie, wykonali ją fantastycznie (…). Nasz rząd nie jest rządem przeciwko komuś. Jest rządem za nową, coraz lepszą Polską i za nowymi celami, ale oni wykonali swoją pracę bardzo, bardzo dobrze i chciałem im bardzo serdecznie za to podziękować – akcentował Prezes Rady Ministrów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj