Marszałek Senatu odwiedzi dziś szwedzką Polonię

Nauczanie języka polskiego, organizacja wakacyjnych wyjazdów polonijnych, możliwość powrotu części Polaków do kraju – to tematy, które podejmie marszałek Senatu Stanisław Karczewski, podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami Polonii w Sztokholmie.

Marszałek będzie przebywał z wizytą w stolicy Szwecji w sobotę. Razem z nim do Sztokholmu udaje się wiceszef MSZ Jan Dziedziczak, przewodnicząca senackiej komisji Spraw Emigracji i Łączności Janina Sagatowska oraz delegacja senatorów.

W czasie wizyty Karczewski spotka się z ambasadorem RP w Szwecji Wiesławem Tarką. Weźmie też udział w pikniku z udziałem przedstawicieli Polonii oraz lokalnych społeczności, m.in.: Kongresu Polaków, Zrzeszenia Organizacji Polonijnych, Związku Nauczycieli Polskich w Szwecji, harcerzy polskich.

Ponadto marszałek Senatu odwiedzi Oratorium Quo Vadis, prowadzone przez Salezjanów.

„Podtrzymuję tradycję, która została wprowadzona przez mojego poprzednika, marszałka Bogdana Borusewicza, wyjazdu do Polonii w dniu lub okolicach dnia Polonii i Polaków za granicą. Ponieważ w tym roku 2 maja odbywały się w Warszawie uroczystości związane z dniem Polonii oraz dniem Flagi, więc ten termin wyjazdu przesunęliśmy na 6 maja” – powiedział w piątek marszałek Karczewski dziennikarzom.

Zaznaczył, że podczas wizyty w Sztokholmie zamierza „spotkać się z Polakami tam mieszkającymi, poznać ich problemy i troski”. Podkreślił, że Polonia w Szwecji jest liczna i że znalazło tam swoje miejsce m.in. wielu polskich lekarzy.

„Chcemy rozmawiać o przyszłości Polaków w Szwecji, ich oczekiwaniach i o tym, jak chcą podtrzymywać więzi z Polską – tradycją i językiem. Zwrócimy uwagę na najważniejszą sprawę – czyli kontakt z polskim językiem i możliwość nauczania polskiego języka, który jest elementem scalającym Polonię” – zapowiedział Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu dodał, że rozmowy będą też dotyczyły
„możliwości powrotu do Polski, jeśli nie na stałe – to chociaż przyjazdów wakacyjnych, szczególnie dedykowanych dzieciom i młodzieży, obozach, które organizowane są w Polsce z możliwością nauki języka polskiego, zwiedzania polskich zabytków, zapoznawania się z polską tradycją”.

Marszałek Senatu zaznaczył, że w tych wyjazdach powinni brać udział również młodzi ludzie z Polski, „by można było integrować młodzież polonijną z Polską, ale też, by mówić razem w języku polskim”.

„Będziemy rozmawiali także o możliwościach zintensyfikowania kontaktów gospodarczych między Warszawą a Sztokholmem” – poinformował marszałek Karczewski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl