fot. mon.gov.pl

MON: Polacy będą szkolić ukraińskich oficerów

Polska weźmie udział w szkoleniu ukraińskich podoficerów – zapowiada Ministerstwo Obrony Narodowej. Decyzja o przedsięwzięciu ma zapaść w marcu. Na dziś zaplanowane jest polsko–ukraińskie spotkanie w tej sprawie.

Szkolenia w ramach NATO odbywałyby się pod Lwowem i Kijowem. Polscy instruktorzy mieliby przekazywać wiedzę ukraińskim instruktorom, którzy potem będą szkolili podoficerów.

Prof. Romuald Szeremietiew, były szef resortu obrony narodowej, zwraca uwagę, że kroki takie należało poczynić wcześniej.

– Wybieramy się z tym szkoleniem rok – od kiedy rozpoczął się konflikt – więc trochę późno. Kolejne pytanie: czy Rosja i Putin będą czekali, aż wyszkolimy tych ukraińskich żołnierzy, żeby oni mogli być skuteczni w walce? Cały czas jest presja czasu i zadań, które należy wykonać – zauważa profesor.

We wtorek Wielka Brytania zapowiedziała wysłanie 75 instruktorów wojskowych na Ukrainę. W styczniu dowódca amerykańskich sił w Europie oświadczył, że wiosną przybędą na Ukrainę amerykańscy wojskowi, którzy mają szkolić ukraińską Gwardię Narodową.

RIRM

drukuj