fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef rządu: Europa jest zdecydowana walczyć z agresją rosyjską

Trzy rundy sankcji zastosowanych przez Unię Europejską wobec Rosji świadczą, że Europa jest zdecydowana walczyć z agresja rosyjską – powiedział premier Mateusz Morawiecki na briefingu w trakcie nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w Paryżu.

Szef polskiego rządu zaznaczył podczas spotkania z dziennikarzami, że przedstawiciele państw europejskich „chcą dać nadzieję Ukrainie”.

„Nadzieję wyraziliśmy również poprzez surowe sankcje na Rosję, które są nakładane. Jest to już trzecia runda sankcji” – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1502214925929832452?s=20&t=Uh9hwuLj_EDi8MEAzEJGrA

Przyznał, że dyskusja na szczycie UE „nie ogniskowała się wokół spraw sankcji tak mocno, jak poprzednie „.

„Ale wiadomo, że Polska postuluje jak najdalej idące sankcje” – zaznaczył.

Szef polskiego rządu stwierdził, że dotychczasowe trzy rundy sankcji zastosowanych przez UE wobec Rosji świadczą, że Europa jest zdecydowana walczyć z agresja rosyjską. Przypomniał, że dotychczasowe sankcje obejmują „zamrożenie i konfiskatę majątków rosyjskich oligarchów”, a także „wiele działań z obszaru gospodarki realnej, jak zamrożenie technologii i sprawy finansowe”.

Mówiąc o innych państwach UE, wśród których pojawiają się głosy za niewprowadzaniem najostrzejszych sankcji na Rosję, Morawiecki powiedział, że „osiągnęliśmy bardzo dużo i przez stawianie wysokiej porzeczki podciągamy tych, którzy chcieliby czasami mniej”.

https://twitter.com/PremierRP/status/1502215687938449412?s=20&t=Uh9hwuLj_EDi8MEAzEJGrA

Podczas nieformalnego szczytu Rady Europejskiej dyskusja ogniskowała także wokół temat uchodźców wojennych.

„Dziennie z Ukrainy wyjeżdża między 100 a 200 tys. osób, m.in. do Polski, na Słowację, do Węgier czy do Rumunii” – poinformował szef rządu RP.

Podkreślił, że „Polska stanęła na wysokości zadania”.

„Samorządy, rząd, organizacje pozarządowe, a przede wszystkim Polacy, wiedzą doskonale, że znajdujemy się w krytycznym i historycznym momencie; w takim momencie, w którym trzeba otworzyć drzwi. I te otwarte drzwi były tutaj zauważone. Te otwarte drzwi to także mój apel i zapoczątkowana przeze mnie dyskusja dotycząca środków finansowych” – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

„Środki będą płynęły do Polski szerokim strumieniem ze względu na to, że jesteśmy głównym krajem, który przyjmuje uchodźców” – dodał.

https://twitter.com/PremierRP/status/1502213776032022530?s=20&t=Uh9hwuLj_EDi8MEAzEJGrA

Zapewnił, że „strona finansowa w znacznym stopniu została zabezpieczona”.

„Doświadczamy dziś kilku kryzysów jednocześnie. Jednym z nich – obok kryzysu bezpieczeństwa w związku z atakiem Rosji na Ukrainę – jest ogólnoświatowy kryzys gospodarczy” – wskazał.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił jednocześnie, że Polsce udało się wynegocjować dużo większe środki na pomoc uchodźcom. Wcześniej Komisja Europejska ogłosiła przekazanie 500 mln euro na pomoc uchodźcom.

„Mowa była o środkach przekraczających 1 mld euro. (…) Z całą pewnością odnieśliśmy sukces, ponieważ nie tylko kwota będzie wielokrotnie zwiększona, ale także wskazujemy na konieczność zwrócenia uwagi na bezpośrednie wsparcie infrastruktury, żłobków, przedszkoli. To będzie takie wsparcie, którego beneficjentami będą również polskie gminy, polskie rodziny” – poinformował szef polskiego rządu.

Morawiecki mówił, że „na naszych oczach dzieje się coś historycznego”.

„Ponad 1 mln osób z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, uciekają przed masakrą, rzezią zgotowaną przez Putina i jego postkomunistycznych towarzyszy. Oni znaleźli dach nad głową w Polsce, na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii i również część udaje się do krajów zachodnich. Wiadomo jednak, że Polska jest krajem, który przyjmuje najwięcej uchodźców” – stwierdził.

Premier RP dodał, że KE ma różne procedury.

„Trzeba to wszystko jeszcze obudować biurokracją, bo taka jest Bruksela, ale jestem przekonany, że decyzje będą zapadać na dniach, tygodniach, a nie w ciągu najbliższych miesięcy” – powiedział szef polskiego rządu.

https://twitter.com/PremierRP/status/1502212212076785664?s=20&t=Uh9hwuLj_EDi8MEAzEJGrA

PAP

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl