fot. flickr.com

Korea Płn.: nowe połączenie promowe z Rosją pomimo sankcji

Władze Korei Północnej poinformowały o zainaugurowaniu nowego połączenia promowego z Rosją. Pierwszy rejs na linii Rajin – Władywostok odbył się pomimo zaostrzania międzynarodowych sankcji na reżim.

Według Pjongjangu Stany Zjednoczone starają się „zadusić” ekonomicznie Koreę Północną, dlatego otwarte w ubiegły czwartek połączenie promowe spotkało się z krytyką Waszyngtonu.

Rzecznik północnokoreańskiego ministerstwa, cytowany przez agencję KCNA, utrzymuje, że połączenie promowe jest wynikiem normalnej współpracy ekonomicznej pomiędzy Pjongjangiem a Rosją.

To normalna dwustronna współpraca, której celem jest rozszerzenie dwustronnych relacji ekonomicznych i pogłębianie przyjaźni poprzez humanitarne wymiany i wizyty” – wyjaśnił rzecznik.

Powiedział również, że Stany Zjednoczone w poważny sposób podważają prawne sprawy Korei Północnej i Rosji poprzez znajdowanie błędów w obustronnych stosunkach handlowych.

Rosyjska agencja Tass informuje, że prom może zabrać do 200 pasażerów i ok. 1,5 tys. ton towarów. Od czwartku będzie regularnie kursował cztery razy w miesiącu.

Korea Północna znajduje się obecnie pod rosnącą presją sankcji ekonomicznych nakładanych przez ONZ po kolejnych próbach rakietowych przeprowadzonych przez reżim.

PAP/RIRIM

drukuj