Jedną nogą w WTO

Sąd Konstytucyjny w Petersburgu poparł wczoraj przystąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), podkreślając, że związana z tym obniżka ceł i otwarcie gospodarki na zagraniczne inwestycje pozostają w zgodzie z rosyjską ustawą zasadniczą.

Decyzja sądu została podjęta jednomyślnie. – Protokół o włączeniu Federacji Rosyjskiej do WTO uznano za zgodny z konstytucją zarówno w kwestii podpisania go i akceptacji przez rząd, jak i treści poszczególnych pozycji dokumentu – powiedział przewodniczący Sądu Konstytucyjnego Walerij Zorkin. Sąd dodał, że wejście do organizacji w żaden sposób nie ogranicza praw i swobód obywateli ani suwerenności państwa. Protokół o przystąpieniu Rosji do WTO jako 154. członka organizacji musi teraz tylko ratyfikować rosyjski parlament. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na dziś. Przeciw przystąpieniu Rosji do WTO występują dwa ugrupowania parlamentarne: Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej oraz Sprawiedliwa Rosja. Argumentują, że integracja zagraża rosyjskim interesom. Jednak w Dumie Państwowej mają zbyt mało głosów, aby zagrozić ratyfikacji dokumentu.
Światowa Organizacja Handlu zatwierdziła przyjęcie Rosji w swe szeregi 16 grudnia 2011 roku. Oficjalnie Federacja Rosyjska zostanie 154. członkiem WTO 30 dni po ratyfikacji przez Dumę protokołu o członkostwie. Negocjacje WTO z Rosją trwały 18 lat.

drukuj