fot. pixabay.com

Pod Petersburgiem zniknął pomnik upamiętniający poległych żołnierzy fińskich

W Prioziorsku „zniknął” pomnik upamiętniający żołnierzy fińskich, którzy zginęli w czasie wojny sowiecko-fińskiej i II wojny światowej informuje Radio Swoboda. To kolejne upamiętnienie, najwyraźniej usunięte przez władze na fali ochłodzenia relacji z Zachodem.

Z miejscowości Prioziorsk pod Petersburgiem zniknął pomnik (kamienna tablica z krzyżem i nazwiskami poległych) żołnierzy fińskich, którzy zginęli w czasie wojny sowiecko-fińskiej i II wojny światowej.

Jak powiadomił portal Fontanka, pomnik, który stał przy cerkwi luterańskiej, zniknął z cokołu. Lokalne władze utrzymują, że „nie wiedzą”, co się z nim stało.

Jak przypomina Radio Swoboda, Prioziorsk przed agresją ZSRR (tzw. wojną zimową lat 1939-1940) znajdował się na terytorium Finlandii i nazywał się Käkisalmi/Kexholm (nazwy fińska i szwedzka). Został odzyskany przez Finów w 1941 r., lecz w 1944 r. ponownie zajęła go Armia Czerwona. Od 1948 r. nosi nazwę Prioziorsk.

„Na fali bezprecedensowego ochłodzenia relacji Moskwy z Zachodem po tym, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, lokalne władze w rosyjskich regionach usuwają pomniki zabitych w niewoli i represjonowanych wojskowych innych narodowości, w tym polskich, węgierskich i czechosłowackich” – podaje Radio Swoboda.

W lipcu poinformowano, że z położonego w pobliżu Petersburga cmentarza ofiar stalinowskich represji, zwanego Lewaszowskim Pustkowiem, zniknął krzyż upamiętniający pomordowanych tam Polaków.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl