Papież Franciszek spotka się z Putinem

W najbliższą środę Ojciec Święty Franciszek przyjmie Władimira Putina. Będzie to już piąta wizyta rosyjskiego prezydenta w Watykanie. Prezydent Rosji w 2000 i 2003 r. odwiedził Jana Pawła II, w roku 2007 Putin odwiedził Benedykta XVI. Z papieżem Franciszkiem po raz pierwszy spotkał się w listopadzie 2013 roku.

Na spotkaniu przed dwoma laty papież Franciszek i Putin wzywali do pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii. Jeśli chodzi o Ukrainę, papież wzywał do przestrzegania zawieszenia broni i potępił „straszliwą bratobójczą przemoc”. Przyszłotygodniowe spotkanie odbędzie się w sytuacji, gdy na Ukrainie znów toczą się walki.

Dariusz Sobków, były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej, mówi, że spotkanie Papieża z Putinem będzie dobrą okazją do powiązania apelu o pokój z ustaleniami z Mińska, które nie są obecnie przestrzegane.

– Ojciec Święty zapewne skorzysta z tego, żeby przypomnieć o istniejących już porozumieniach o możliwości zawieszenia broni, szukania rozwiązań pokojowych. W przypadku porozumienia w Mińsku można byłoby powiedzieć, że Ojciec Święty jest takim dojrzałym, można powiedzieć „starszym” nadzorcą z punktu widzenia etyki porozumień międzynarodowych, który będzie przypominał o tym, że są marnowane okazje do znalezienia pokojowego wyjścia z tej sytuacji. Tak było w przypadku Syrii – to przykład pozytywny, bo udało się powstrzymać eskalację i atak obcych mocarstw na Syrię. Natomiast w przypadku konfliktu na Ukrainie, to co na dzisiaj Stolica Apostolska może zrobić, to powstrzymywać przed eskalacją tego konfliktu – ocenia Dariusz Sobków.

Podczas swojej wizyty we Włoszech Władimir Putin ma odwiedzić światową wystawę Expo w Mediolanie. 10 czerwca ogłoszono tam Dniem Rosji. W Rzymie prezydent Rosji spotka się też z nowym włoskim prezydentem Sergio Mattarellą.

RIRM/PAP

drukuj