Kojeni żołnierze WOT złożą przysięgę na sztandar

Kolejni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożą dziś i jutro przysięgę na sztandar. To uczestnicy przedostatniego w tym roku cyklu szkoleń podstawowych i wyrównawczych.

Dziś przysięgać będą żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. Uroczystości odbędą się w Siedlcach i Grajewie.

Ogółem w trzech brygadach obrony terytorialnej przysięgę do niedzieli przysięgę złoży ponad 800 żołnierzy. Towarzyszyć im będzie ponad 300 rezerwistów.

Mjr Paweł Wójcik, specjalista Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, mówi, że Wojska Obrony Terytorialnej są Polsce potrzebne.

– Każde państwo musi mieć swoją armię. W Polsce podjęto decyzję, że powstał kolejny rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej. Oczywiście, że są potrzebne, z kilku powodów. Przede wszystkim Polska nie jest krajem, który stać na to, aby była armia w pełni zawodowa. Wojska Obrony Terytorialnej wypełnią lukę pomiędzy ochotniczymi formami, a zawodowymi. Są bardzo potrzebne – podkreśla mjr Paweł Wójcik.

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 6,5 tysięcy żołnierzy. Formowanie WOT rozpoczęło się z początkiem 2017 roku.

Obecnie jest już utworzone dowództwo oraz trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Formowane są też kolejne trzy brygady: jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu.

RIRM

drukuj