Będą wspólne ćwiczenia i szkolenia batalionów z Polski i Niemiec

3 września polscy i niemieccy wojskowi podpiszą wstępne porozumienie ws. wydzielenia z brygady z Żagania i z niemieckiej z Neubrandenburga po batalionie, które będą ściśle współpracowały, włącznie z wzajemnym podporządkowaniem się tych jednostek.

Wzajemne wydzielenie po jednym batalionie – dla brygady z drugiego kraju – to jedno ze wspólnych przedsięwzięć zapowiedzianych przez inspektorów wojsk lądowych obu państw w styczniu br. Żołnierze z wydzielonych batalionów mają m.in. wspólnie planować i uczestniczyć w ćwiczeniach. Żeby ta bezprecedensowa współpraca mogła mieć miejsce, koniecznie jest formalne podporządkowanie batalionów.

Polscy i niemieccy wojskowi ustalili, że wydzielą po batalionie z 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania i niemieckiej 41. Brygady Grenadierów Pancernych z Tollense-Kaserne w Neubrandenburgu. Strona polska wydzieli batalion wyposażony w czołgi Leopard 2A5, a Niemcy batalion zmechanizowany, operujący są gąsienicowych bojowych wozach piechoty Marder.

Jak powiedział PAP we wtorek ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, dokument, który zostanie podpisany w czwartek w Neubrandenburgu, pomoże wprowadzić jednolite normy w polsko-niemieckiej grupie roboczej, zajmującej się współpracą obu jednostek.

Samo wydzielenie batalionów może nastąpić w połowie przyszłego roku – zapowiedział ppłk Pietrzak. Jak dodał, współpraca podporządkowanych batalionów będzie polegała głównie na wspólnym planowaniu i prowadzeniu szkoleń i ćwiczeń, a po trzyletnim cyklu szkoleniowym polska i niemiecka brygada ocenią wzajemnie bataliony.

W ramach wspólnych działań polscy i niemieccy żołnierze nie będą na cały okres przenoszeni ze swoim sprzętem do koszar w Żaganiu lub w Neubrandenburgu, ale będą spotykali się na ćwiczeniach – zaznaczył Pietrzak.

Podpisanie dokumentu poprzedzi w czwartek w Neubrandenburgu pokaz dynamiczny, prezentacja sprzętu wojskowego, a także zwiedzanie niemieckich koszar.

W styczniu inspektorzy wojsk lądowych obu krajów zapowiedzieli, że współpraca obejmie wymianę oficerów i słuchaczy szkół oficerskich, formalne podporządkowanie polskiego batalionu niemieckiej brygadzie i na odwrót oraz wspólne ćwiczenia. Kolejne przedsięwzięcie to wspólny projekt wparcia artyleryjskiego. Spotkania inspektorów wojsk lądowych Polski i Niemiec dotyczyły realizacji decyzji ministrów obrony narodowej Polski i Niemiec.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl