fot. PAP

189 tys. Polaków w ubiegłym roku wyemigrowało do Niemiec

Niemiecki Urząd Statystyczny w Wiesbaden podaje, że w ubiegłym roku 189 tys. Polaków wyemigrowało do Niemiec. Po uwzględnieniu osób, które w tym czasie wyjechały z Niemiec, okazuje się, że liczba naszych rodaków zwiększyła się o 72 tys. 

Według niemieckich tymczasowych danych Polacy stanowią najliczniejsza grupę imigrantów. Duży wzrost liczby imigrantów odnotowano także z krajów dotkniętych kryzysem gospodarczym m.in. Włoch i Hiszpanii.

Mec. Stefan Hambura, mieszkający w Niemczech, podkreśla, że jeśli polski rząd nie zapewni dobrych warunków pracy zjawisko emigracji Polaków będzie się nasilać.

– Perspektywa pracy w Niemczech jest inna. Ucząc się tam zawodu, młodzież dostaje pieniądze. Wiem, że tutaj jest też przeprowadzany nabór, żeby młodzież uczyła się zawodu w Niemczech. Tak długo jak rząd polski nie zmieni podejścia do sprawy nie będzie zapewniał takich samych lub lepszych warunków tak ta emigracja będzie trwała. Nie można tylko świadczyć usług, ale trzeba też rozbudować produkcję przemysłową. Jeżeli zamykane są stocznie, z drugiej strony prosperują stocznie niemieckie to jednak jest coś na rzeczy, że ta polityka, która do tej pory była prowadzona, niestety zakończyła się fiaskiem – zaznaczył mec. Stefan Hambura.

Liczba wszystkich imigrantów, którzy w zeszłym roku osiedlili się w Niemczech, przekroczyła 1,2 mln, osiągając najwyższy poziom od 20 lat. Po odliczeniu osób, które wyjechały z Niemiec, saldo dodatnie wynosi 437 tys. i jest także najwyższą liczbą od 1993 roku – wynika z niemieckich danych statystycznych.

RIRM

drukuj