fot. flickr.com

Grecja uregulowała całość swych zaległości wobec MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w poniedziałek, że Grecja spłaciła całość swych zaległości wobec niego w kwocie około 2 mld euro. „Grecja nie ma już zaległości wobec MFW” – oświadczył rzecznik MFW.

„Mogę potwierdzić, że Grecja spłaciła dziś całość swych zaległości wobec MFW o równowartości 1,6 mld SDR (Special Drawing Rights – Specjalnych Praw Ciągnienia), to jest około 2 mld euro. W związku z tym Grecja nie ma już zaległości wobec MFW” – napisał w oficjalnym oświadczeniu Gerry Rice, rzecznik MFW.

Rice dodał, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, „Fundusz jest gotów nadal pomagać Grecji w jej wysiłkach na rzecz powrotu do finansowej stabilności i wzrostu”.

30 czerwca Grecja miała przekazać MFW 1,2 mld SDR (około 1,5 mld euro), a 13 lipca dalsze 360 mln SDR (456 mln euro), ale ze względu na dramatyczną sytuację finansów publicznych obie te płatności wstrzymano.

Ich uregulowanie stało się możliwe dzięki otrzymaniu w poniedziałek przez Ateny od Unii Europejskiej pożyczki pomostowej w kwocie 7,16 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM). Pożyczka ma sfinansować spłatę zaległych wierzytelności MFW i Europejskiego Banku Centralnego.

PAP/RIRM

drukuj