fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Schetyna: kryzys grecki skłania do debaty nt. wprowadzenia w Polsce euro

Nie milkną echa wokół wypowiedzi Grzegorza Schetyny, dotyczącej debaty na temat euro. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych był niedawno pytany o to, czy kryzys ekonomiczny w Unii Europejskiej zamyka dyskusję o wprowadzeniu Euro w Polsce.

Schetyna ocenił, że jest dokładnie odwrotnie – kryzys grecki otwiera dyskusję o przyjęciu europejskiej waluty i daje szanse na spokojną debatę oraz analizę, by rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”.

Innego zdania jest ekonomista i europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk. Grecja pokazuje, jak może skończyć kraj, który jest nieprzygotowany do przyjęcia tej waluty, a mimo wszystko ją przyjmuje – mówi polityk.

-. Grecja była takim krajem, gdzie z jednej strony fałszowano statystyki, ale także gospodarka była zwyczajnie niedostosowana do tego, co miało się dziać w strefie euro. I po 10 latach Grecji przychodzi płacić niewyobrażalne wręcz koszty. Co więcej, nic nie wskazuje na to, żeby Grecja, mimo tego trzeciego pakietu pomocowego, była w stanie wyjść z problemów, które w dużej mierze przysporzyła jej waluta euro – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Z kolei szefowa sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha, odnosząc się do wypowiedzi Schetyny, stwierdziła, że każdy krok, który nas przybliża do wprowadzenia euro w Polsce jest dobry.

RIRM

drukuj