fot. PAP/EPA

Eksport wieprzowiny do Rosji wstrzymany

Eksport mięsa wieprzowego z terenu całej UE do Rosji został wstrzymany.  Powodem jest wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń, które uniemożliwia eksport mięsa do Rosji.

Z kolei polscy przedsiębiorcy domagają się od ministra rolnictwa wynegocjowanie z Rosją wyłączenia Polski z tego zakazu, gdyż – jak argumentują – choroba nie wystąpiła na terytorium Polski.

Poseł Krzysztof Jurgiel,  były minister rolnictwa podkreśla, że instytucje UE powinny obrać konkretne stanowisko i tym samym stawiać warunki Rosji – a tymczasem jest odwrotnie – zauważa poseł.

– Staraliśmy się, jako Prawo i Sprawiedliwość, żeby jednak Unia Europejska twardo stawiała warunki dla Rosji, bo ona reprezentuje w stosunkach zagranicznych całą Unię Europejską. ,,Unia Europejska’’ w sensie organów Komisji Europejskiej, to ona ją reprezentuje. Dla nas byłoby niekorzystne, gdybyśmy starali się załatwiać ten problem z Rosjanami oddzielnie. Tutaj powinny być twardo postawione warunki: nie może być wyłączenia całej Unii w przypadku pojawienia się państw graniczących z Białorusią, takich jak Litwa, bo inaczej będziemy rozgrywani. Trzeba prowadzić taką politykę międzynarodową, żeby Rosja nie stosowała politycznych decyzji w takich sprawach gospodarczych ważnych dla naszego, w tym przypadku, przemysłu mięsnego – komentuje poseł Krzysztof Jurgiel.

RIRM 

drukuj