PE: debata nt. przyszłości relacji UE-Turcja

Po południu w PE odbędzie się debata nt. przyszłości relacji między UE a Turcją. Rozmowy z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini będą dotyczyć możliwości zamrożenia rozmów akcesyjnych z Turcją lub dodania nowych warunków akcesji.

Chodzi o porozumienie w którym Unia Europejska obiecała Turcji 6 mld euro i zniesienie wiz dla jej obywateli, w zamian za zobowiązanie do ochrony przez Turcję granic zewnętrznych i nie wypuszczania imigrantów do Europy.

Turcja w ocenie posła do Parlamentu Europejskiego Zbigniewa Kuźmiuka, dobrze wywiązywała się z porozumienia. Natomiast nie spełniła pięciu z 72 kryteriów liberalizacji wizowej. Unia z kolei nie wypłaciła Turcji 3 mld euro, podkreśla europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

– Są kłopoty z przekazywaniem ogromnej sumy do Turcji. Turcja liczyła na to, że 3 mld euro do końca tego roku trafi do tureckiego budżetu. Natomiast Unia chce finansować organizacje pozarządowe – pomagające uchodźcom. Tych powodów jest dużo. Sądzę, że parlament, który w dużej mierze jest lewicowy będzie się domagał od Turcji ustępstw, a to państwo nie sądzę – że jest do tego skłonne. To może zakończyć się zerwaniem porozumienia i  wtedy Unia Europejska stanie znowu przed problemem kolejnej fali uchodźców – zaznaczył europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Napięcia między Brukselą i Ankarą narastają od 15 lipca, gdy w Turcji doszło do udaremnionej próby wojskowego zamachu stanu.

Rezolucja w sprawie przyszłości relacji między Unią Europejską a Turcją będzie głosowana w czwartek.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl