fot. PAP/EPA

Prezydent RP A. Duda: Aktami niższej rangi nie można zmieniać traktatów UE

Mamy z prezydentem Czech wspólne stanowisko, że wszystko co stanowione w Unii Europejskiej musi mieścić się w obrębie traktatów; aktami rangi niższej nie można wypaczać postanowień traktatów – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji w Pradze z prezydentem Czech Miloszem Zemanem.

Czeski prezydent podkreślił, że „powinniśmy wspierać Polskę i Węgry w kwestii sporu z Komisją Europejską”. Milosz Zeman dodał, że KE jest wyłącznie organem administracyjnym. [czytaj więcej]

„To organ urzędników, to nie jest rząd europejski. Rządem europejskim jest Rada Europejska” – oświadczył prezydent Czech.

Andrzej Duda przyleciał w środę do Pragi z krótką wizytą roboczą. Z prezydentem Czech Miloszem Zemanem rozmawiał ponad dwie godziny. Po rozmowach prezydenci wygłosili oświadczenie dla prasy.

Prezydent Polski powiedział, że „nasze kraje wchodziły do UE, która była i z założenia miała być i pozostać Unią wolnych narodów i równych państw”.

„Wierzyliśmy, że będziemy traktowani uczciwie. Ta uczciwość ma fundamentalne znaczenie. Jeżeli chodzi o tworzenie prawa europejskiego i tego najważniejszego, fundamentalnego prawa traktatowego” – stwierdził Andrzej Duda.

Zwrócił też uwagę, że razem z prezydentem Milosz Zemanem zgadzają się, że wszystko co jest stanowione w ramach UE przez wszelkie instytucje, przez Radę Europejską i Parlament Europejski, Komisję Europejską zawsze musi się mieścić w obrębie traktatów.

„Traktaty są najważniejsze, traktaty mają najwyższy priorytet i wszystkie akty rangi niższej w ramach Unii Europejskiej jako wspólnoty muszą mieścić się w granicach traktatowych” – zaznaczył Andrzej Duda.

Dodał, że „nie może być tak, że aktami rangi niższej w jakikolwiek sposób zmieniane, czy modyfikowane są postanowienia traktatów”.

Polski prezydent powiedział także, że aktualnie mimo pandemii tworzone są wspólnie mechanizmy, które mają pomóc w wyjściu z kryzysu. Podkreślił, że muszą one być sprawiedliwe, jednakowe dla wszystkich i dla wszystkich tworzyć jednakową szansę.

„Bez pułapek, bez prób obejścia czy wykorzystania przymusowej, trudnej sytuacji niektórych krajów, czy wręcz przeciwnie – mocniejszej sytuacji innych” – wyjaśnił Andrzej Duda.

Według polskiego prezydenta, dzięki aktywności Polski, Węgier i prezydencji niemieckiej jest zarysowane wstępne porozumienie ws. budżetu UE i mechanizmu warunkowości, a praca i dyskusje nad nim trwają.

Andrzej Duda przedstawił zarysy tego porozumienia prezydentowi Czech i podziękował Miloszowi Zemanowi, że pozytywnie odniósł się do polskich i węgierskich propozycji.

Szef państwa polskiego wyraził nadzieję, że rozwiązania, które będą ostatecznie przyjęte w konkluzjach szczytu UE, w odniesieniu do warunkowania przyznawania środków budżetowych będą „operować pojęciami jasnymi i zrozumiałymi”. Takimi – dodał – które będą „politycznie dookreślone” i nie będą mogły być wykorzystywane do „politycznych machinacji”, nie będą też stwarzać negatywnych możliwości interpretacyjnych, stanowiących pułapkę dla niektórych krajów Wspólnoty.

Prezydent Milosz Zeman powiedział, że bardzo szanuje wartości Grupy Wyszehradzkiej i dlatego uważa za słuszne, aby te wartości były aktualne także w trudnych czasach.

„Dzisiaj powinniśmy być równie zjednoczeni w poparciu Polski oraz Węgier w ich sporze z Komisja Europejską” – podkreślił Milosz Zeman.

Przekonywał, że takie kraje jak Polska i Czechy są „na etapie budowania spójności”, więc potrzebują środków europejskich.

Czeski prezydent powtórzył swoje stanowisko, że Komisja Europejska odgrywa jedynie rolę administracyjną, urzędniczą. „To nie jest europejski rząd” ocenił Milosz Zeman i dodał „zostajemy przyjaciółmi i staramy się nawzajem wspierać”.

Andrzej Duda wyraził też nadzieję, że w lutym dojdzie do skutku spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Polsce, która do lipca 2021 roku przewodniczy Grupie Wyszehradzkiej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl