fot. PAP/Darek Delmanowicz

[TYLKO U NAS] J. Wrona o nowych zabezpieczeniach na granicy Polska-Rosja: To jest też granica UE, więc jesteśmy wszyscy zainteresowani, żeby ta granica była bardzo dobrze strzeżona

To jest też granica Unii Europejskiej, więc jesteśmy wszyscy zainteresowani, żeby ta granica była bardzo dobrze strzeżona. Mamy tutaj nie tylko aspekt militarny, ale też kryminalny, bo przecież to są tereny, przez które przemyca się niebezpieczne substancje, narkotyki, różnego rodzaju produkty nieakcyzowane. Jest to teren przenikania do Unii Europejskiej emigrantów czy uchodźców, ale to także przemyt broni – powiedział Jacek Wrona, były oficer CBŚ, w rozmowie z Jakubem Jóźwiakiem z Redakcji Informacyjnej Radia Maryja.

Na granicy polsko-rosyjskiej budowane są nowe strażnice, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo Polski.

– To jest też granica Unii Europejskiej, więc jesteśmy wszyscy zainteresowani, żeby ta granica była bardzo dobrze strzeżona. Mamy tutaj nie tylko aspekt militarny, ale też kryminalny, bo przecież to są tereny, przez które przemyca się niebezpieczne substancje, narkotyki, różnego rodzaju produkty nieakcyzowane. Jest to teren przenikania do Unii Europejskiej emigrantów czy uchodźców, ale to także przemyt broni. Kluczowy jest aspekt militarny, bo są to granice Polski, ale i Unii Europejskiej, a działania Rosji są niezwykle agresywne, co widać chociażby po ich działaniach w Donbasie i na Krymie – powiedział Jacek Wrona.

Rozmówca Radia Maryja skomentował także szumnie zapowiedziany przez ministra Mariusza Błaszczaka zakup samolotów wielozadaniowych F-35, które są samolotami tak zwanej 5. generacji.

– Doktryna jest bardzo różna, ale faktycznie należy się zastanowić. Jeżeli jednak już jest możliwość zakupu sprzętu z najwyższej półki, to wydaje się to być rzeczą rozsądną. Pamiętajmy, że wraz z tymi samolotami przychodzi do nas infrastruktura technologiczna, czyli najnowsze rozwiązania. To nie jest tak, że postawimy te samoloty i one będą stały. Musimy wybudować nowoczesną infrastrukturę, bo to są niezwykle skomplikowane samoloty, a poza tym mają już pewien efekt odstraszający, bo ta technologia pozwala w dużym stopniu wnikać na teren wroga – wskazał były oficer CBŚ.

Donald Trump przedstawił swój plan zakończenia konfliktu na terenie dzisiejszej Palestyny, na której po wojnie zostało utworzone państwo izraelskie.  Rozwiązanie amerykańskiego prezydenta zostało entuzjastycznie przyjęte przez premiera Benjamina Netanjahu. Przeciwni są jednak Palestyńczycy.

– Ten konflikt jest strasznie skomplikowany i trwa już dziesiątki lat. Tam swoje interesy rozgrywa wiele państw, ale faktycznie dobrze by było, żeby coś tam zaczęło wreszcie normalnie funkcjonować, aby ci ludzie przestali cierpieć. Politycy powinni coś zrobić, żeby sytuacja uległa zmianie. Nawet jeżeli doprowadzi to tylko do częściowego uspokojenia, to myślę, że to już będzie duża wartość dodana – podsumował Jacek Wrona.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl