fot. twitter.com

UK-Polish TechChallenge – wzrost innowacyjności dzięki pomocy dużych firm dla młodych przedsiębiorstw

Wzrost innowacyjności polskiej i brytyjskiej gospodarki dzięki pomocy dużych firm dla młodych przedsiębiorstw – to cel pilotażowego programu UK-Polish TechChallenge.

Pilotażowa edycja programu została zainicjowana przez resort rozwoju, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ambasadę Brytyjską. Pierwsza edycja ma się koncentrować wokół stworzenia rozwiązań technologicznych na potrzeby korporacji w obszarze fintech, czyli innowacyjnych rozwiązań w zakresie finansów oraz cleantech, czyli działań przyczyniających się do produkcji energii odnawialnej. UK-Polish TechChallenge zakłada udział korporacji z Polski i Wielkiej Brytanii oraz 20 młodych firm technologicznych z każdego z państw.

W trakcie podzielonego na kilka etapów pilotażu, korporacje wskażą start-upom wyzwania, dla których rozwiązań potrzebują. Zadaniem młodych firm będzie przedstawienie koncepcji rozwiązania problemu. Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, zaznacza, że Polska – pomimo brexitu – chce rozwijać relacje z Wielką Brytanią.

– Nad programem, który dzisiaj uruchomiliśmy, czyli polsko-brytyjskie partnerstwo technologiczne, pracowaliśmy ostatnie dwa lata, zatem to paradoks, że ogłaszamy go dzisiaj, przed oficjalnym rozpoczęciem procesu brexitu. Ale to symboliczne wydarzenie. Chcemy, żeby Wielka Brytania była tak blisko UE, jak to tylko możliwe, szanując wolę Brytyjczyków co do dalszego rozwoju Wielkiej Brytanii, jednakowoż pozostawiając Wielką Brytanię nadal w ścisłym związku z tym obszarem kulturowo-politycznym i gospodarczym, z którym zawsze była związana – podkreśla Jadwiga Emilewicz.

Dlaczego Polska podejmuje współpracę w dziedzinie innowacyjności właśnie z Wielką Brytanią? Wielka Brytania jest kluczowym partnerem handlowym Polski – trzecim rynkiem docelowym naszego eksportu. Wymiana handlowa między państwami rośnie i przekroczyła już 19,5 mld euro.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj