PAP/Radek Pietruszka

Min. J. Emilewicz: Zabiegamy o optymalne warunki rozwoju przemysłu w Europie

Polska intensywnie zabiega o stworzenie optymalnych warunków rozwoju przemysłu w Europie; konieczne są projekty, takie jak inicjatywa European Battery Alliance, dzięki którym UE zmierzy się z międzynarodową konkurencją – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

„Polska intensywnie zabiega o stworzenie optymalnych warunków na rzecz rozwoju przemysłu w Europie. Wzmocniliśmy w tej sprawie dialog w formacie Trójkąta Weimarskiego. Konieczne są projekty, takie jak inicjatywa European Battery Alliance, dzięki którym Unia Europejska będzie w stanie zmierzyć się z silną konkurencją na arenie międzynarodowej, przede wszystkim ze strony takich globalnych graczy jak Chiny czy Stany Zjednoczone. Będzie również potrafiła skutecznie stawić czoła brexitowi czy też wyzwaniom klimatycznym” – powiedziała cytowana w czwartkowym komunikacie Jadwiga Emilewicz.

W ocenie MPiT „nowa Komisja Europejska” powinna kreować politykę przemysłową i politykę konkurencji UE na nadchodzące lata.

„Jednym z projektów, w których Unia może stać się światowym liderem, jest rozwój i produkcja baterii” – wskazano szefowa resortu.

Resort przypomniał, że trwają prace nad przygotowaniem nowej strategii KE na temat polityki przemysłowej. Unijna agenda w tym zakresie ma być tworzona jesienią. Na początku 2019 r. swoje stanowisko w tej sprawie opublikowały Francja i Niemcy. Kolejnym krajem była Polska.

„Polski rząd opowiada się za nowym schematem pomocy publicznej. Chodzi o szersze wykorzystanie instrumentu IPCEI (Important Projects of Common European Interest). Ma on wspierać europejski przemysł w konkretnym obszarze, w którym wyraźnie pozostaje w tyle w porównaniu z przemysłem globalnym. IPCEI to jeden z ważniejszych instrumentów, za pomocą których Komisja Europejska wspiera European Battery Alliance (EBA)” – czytamy.

Jak przypomniano, celem EBA jest połączenie wysiłków europejskich państw oraz firm na rzecz budowy silnego europejskiego przemysłu we wszystkich obszarach łańcucha wartości związanego z produkcją baterii (surowce, materiały, ogniwa, baterie, recykling). Szacuje się, że wartość tego rynku w Europie w 2025 r. osiągnie minimum 250 mld euro. Polska uczestniczy w tej inicjatywie Komisji Europejskiej. Dodano, że Jadwiga Emilewicz współpracuje w tym obszarze m.in. ze swoimi odpowiednikami w Niemczech, ministrem gospodarki i energii Peterem Altmaierem, oraz Francji, ministrem gospodarki i finansów Bruno Le Maire’em.

„Strona polska po formalnym naborze zgłosiła cztery przedsiębiorstwa, które mogłyby uczestniczyć w tym projekcie. Rozmowy w tej sprawie cały czas trwają i znajdują się na zaawansowanym etapie” – przekazała Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, polską przewagą konkurencyjną jest recykling.

Jej zdaniem Polska posiada istotny potencjał B+R w obszarze komponentów ogniw, technologii opracowania ogniw elektrycznych i recyklingu baterii i jest gotowa do podjęcia ścisłej współpracy z europejskimi partnerami naukowymi i przemysłowymi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl