[TYLKO U NAS] J. Emilewicz: Posiadacze pojazdów z napędem elektrycznym będą mogli korzystać z pewnych udogodnień

Ustawa o elektromobilności daje pewne ulgi. Obniża akcyzę na zakup samochodu elektrycznego w stosunku do samochodów z silnikiem diesla. Miasta będą mogły wprowadzać także opłatę dla posiadaczy samochodów emisyjnych za wjazd w pewne strefy – powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz „Polskim Punkcie Widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Najważniejszą przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Warszawie i powstawania smogu jest komunikacja, czyli spaliny z rur wydechowych pojazdów. Rząd zamierza położyć nacisk na elektromobilność, by zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza.

– Dzisiaj mamy to dość dobrze w Polsce przebadane i wiemy, gdzie przyczyną smogu jest komunikacja, a gdzie tzw. niska emisja. 6 stycznia smog pojawił się w Warszawie i wtedy tak naprawdę zrobił się z tego temat ogólnopolski. Wtedy, w zeszłym roku, przy tym ostrym ataku zimy i mrozu, kiedy obwarzanek warszawski zaczął się ogrzewać wszystkim, czym się da, drastycznie spadła jakość powietrza – mówiła Jadwiga Emilewicz.

Przyczyną stanów alarmowych jest natomiast komunikacja, czyli spaliny z rur wydechowych – wskazała wiceminister.

– To, że nasze samochody są stare, to tak naprawdę nam nie szkodzi. Szkodzi nam to, że nie utrzymujemy ich w takim stanie, w jakim powinniśmy to robić. Czasami prosimy z przymrużeniem oka, by nie badać zbyt dokładnie tego, jaka jest jakość układu wydechowego – dodała.

Samochody nie są jedyną przyczyną zanieczyszczeń powietrza.

– Wśród 70 miast najbardziej zanieczyszczonych w Europie aż 30 to polskie miasta. W większości z nich przyczyną jest tzw. niska emisja, czyli palenie w kotłach niższych jakości – stwierdziła Jadwiga Emilewicz.

Właśnie dlatego rząd chce rozwijać elektromobilność. Korzystanie z samochodów niewydzielających spalin w dużej mierze może wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Rząd przygotowuje także rozporządzenie o zakazie sprzedaży niskiej jakości kotłów.

– To dwie istotne zmiany – rozporządzenie o tym, że nie będzie można sprzedawać innych kotłów niż kotły piątej generacji oraz rozwój elektromobilności. Wymiana takich pojazdów jest jednak kosztowna. My te autobusy już dzisiaj produkujemy. W Warszawie na dwóch liniach takie autobusy już jeżdżą. Chcielibyśmy, żeby było ich zdecydowanie więcej – powiedziała wiceminister.

Problemem dla przeciętnego obywatela może być jednak koszt nabycia auta z napędem elektrycznym.

– Ustawa o elektromobilności daje pewne ulgi. Obniża akcyzę na zakup takiego samochodu w stosunku do samochodów z silnikiem diesla. Mamy nadzieje, że sprawi to, że będą one tańsze. Posiadacze takich pojazdów będą mogli poruszać się na pasach dla busów. Miasta będą mogły wprowadzać także opłatę dla posiadaczy samochodów emisyjnych za wjazd w pewne strefy – wyjaśnia wiceminister rozwoju.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl