Min. Emilewicz: Więcej małych i średnich firm w przetargach publicznych

Jednym z największych projektów, nad którymi będzie pracował resort przedsiębiorczości i technologii w tym roku będzie Prawo zamówień publicznych – zapowiedziała w piątek szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Dodała, że dzięki temu ma się zwiększyć liczba małych i średnich firm dopuszczona do udziału w przetargach publicznych.

„To jest duży nowy akt prawny, którego w Polsce nie było tak naprawdę od 1989 r.” – wskazała Jadwiga Emilewicz, która uczestniczyła w piątek w prezentacji Indeksu Wolności Gospodarczej.

Jak dodała, „jest to rzecz z tzw. zieloną księgą” (w terminologii UE zielona księga to dokument prezentujący stan obecny jakiegoś zagadnienia, służący procedurze konsultacyjnej pomiędzy instytucjami – PAP).

„Będziemy chcieli wyjść do państwa na przełomie lutego i marca” – zapowiedziała szefowa MPiT.

Jak podkreśliła Jadwiga Emilewicz, największa pula środków w Polsce jest w sektorze zamówień publicznych.

„Chcielibyśmy, aby te 35 tys. podmiotów realizujących zamówienia publiczne stało się bardziej otwarte na małych i średnich przedsiębiorców” – wskazała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

„Chcielibyśmy sprawić, a to jest trend myślę również oczywisty i globalny, aby to mali i średni przedsiębiorcy, których jest tak dużo, a w tak niewielkim stopniu są obecnie dopuszczeni do zamówień publicznych, aby rzeczywiście takie warunki dla nich stworzyć” – dodała.

Jak zaznaczyła Jadwiga Emilewicz z przygotowaniem tego dokumentu wiąże się „ogromna praca”.

„Nie będziemy go pisać w cieniu urzędów, będziemy chcieli rozmawiać z przedsiębiorcami, z ekspertami po to, aby ten nowy, duży akt prawny przez wiele lat służył jasnym relacjom wykonywania zamówień publicznych w Polsce” – zapowiedziała.

Minister zaznaczyła, że, jak wynika z analiz, ok. 30 proc. zamówień publicznych jest realizowanych w trybie bezprzetargowym.

„Mamy nadzieję, że za sprawą nowego prawa zamówień publicznych to się zmieni” – wskazała minister Emilewicz.

„Mamy nadzieję, że większa pula małych i średnich przedsiębiorców będzie dopuszczona do tego, aby móc uczestniczyć w przetargach” – zaznaczyła minister przedsiębiorczości i technologii.

Wyjaśniła, że „teraz w przetargach startuje ok. 20 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl